Xaverova bomba po skončení Rady ČT. „Ztracená“ Dvořákova smlouva má dohru

09.09.2020 21:36

Radní České televize Lubomír Xaver Veselý natočil video o tom, co se odehrálo na středečním veřejném zasedání Rady ČT, a zmínil řadu zajímavých věcí, které zde zazněly. Věnoval se zmizení manažerské smlouvy generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. A zkritizoval například podpásovky radního Zdeňka Šarapatky, který narážel na spolupráci radního Jiřího Kratochvíla s StB – během jednání jej oslovoval krycím jménem „filmař“.

Xaverova bomba po skončení Rady ČT. „Ztracená“ Dvořákova smlouva má dohru
Foto: Repro Youtube
Popisek: Radní ČT Luboš Xaver Veselý po zasedání
reklama

Veselý úvodem zmínil, že se na radě dnes řešila kauza smlouvy generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Ze sekretariátu Rady České televize zmizel originál manažerské smlouvy generálního ředitele Petra Dvořáka. Od té se odvíjejí závratné, až dvacetimilionové bonusy ředitele, které ve skutečnosti zřejmě neměl dostat.

Anketa

Zeman a Babiš by měli zemřít, řekl Pavel Novotný. Je to na trestní stíhání?

88%
12%
hlasovalo: 35609 lidí

Radní ČT Pavel Matocha, který chtěl do smlouvy nahlédnout, tuto možnost nedostal. S Veselým prý proto oba hlasovali, aby smlouva byla navrácena na sekretariát rady, jelikož právě rada je jednou ze smluvních stran.

K tomu Dvořák ve své řeči na dnešním zasedání Rady ČT prý sdělil, že to vše je z důvodu ochrany osobních údajů. Matocha podle něj měl možnost smlouvu prostudovat, ale nechtěl podepsat prohlášení o mlčenlivosti.

Matocha jej však předem upozorňoval, že nic takového podepisovat nebude, jelikož smlouva generálního ředitele ČT má být transparentní. Trval na tom, že občané by měli znát podmínky Dvořákovy smlouvy a skutečnost, jak je to s jeho bonusy.

„Víme, že se občas najde nějaký Přibáň, který o jeho bonusech zalže, nebo je tak tupý, že to neví. Ostatní věci této manažerské smlouvy veřejné však nejsou. Tato smlouva by ale na sekretariátu Rady ČT být měla,“ doplnil svůj názor Veselý.

Následně zmínil, že radnímu Jiřímu Kratochvílovi bylo na jednání rady vyčteno jeho prohlášení z médií, kdy uvedl, že v televizi „zmizely tři miliardy“. Veselý popsal, že si Kratochvíl i tak stál za svým názorem a nehodlal z něj slevit. „Správná formulace prý je, že byly převzaté z fondu koncesionářských poplatků do normálního účetnictví,“ podotkl Veselý, co na dnešním zasedání zaznělo.

Dále prozradil, co mu přišlo „blbé“ v proslovu radního ČT Zdeňka Šarapatky, který se navážel do Kratochvíla, o němž hovořil jako o „filmařovi“. „Až o přestávce jsem se informoval, co znamená ‚filmař‘. Kolegové mi řekli, že to je krycí jméno ze seznamu StB pana Kratochvíla. Je to každého věc a mně to bylo nepříjemné,“ sdílel své pocity Veselý s tím, že takové osobní věci jsou velmi citlivé.

Nato Veselý připomněl, že by si měl Šarapatka zamést před svým prahem: „Zní to komicky a falešně, když to říká člověk, který má za sebou také nějakou minulost. Který posluhoval Zemanovi, který posluhoval Grossovi. Bůhví, co tam vše bylo,“ mávl Veselý rukou a doporučil divákům si pustit na svém youtubovém kanále video s názvem „Špína jménem Šarapatka“. Zmínil například Šarapatkův „podlézavý“ e-mail hejtmanovi Jihomoravského kraje, jak by chtěl mít na ČT pořad.

„Šarapatka dělá podpásovky, přitom je mnohokrát špinavější, nebo spíš řeknu, že také má tu svou minulost,“ zopakoval radní ČT.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

70%
13%
hlasovalo: 14440 lidí
Pozastavil se nad prohlášením Šarapatky o tom, že „člen Rady ČT je veřejný činitel“. „Zeptám se na to nějakého právníka. Mám velmi rozsáhlý právní rozbor, že člen Rady ČT není politicky exponovanou osobou. Buď má Zdenda pravdu, nebo je to fantazie, ale nezdá se mi to,“ uvedl Veselý.

Předmětem jednání byl i soudní spor Aleny Vitáskové s Českou televizí, která má zaplatit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) půl milionu korun za to, že nezareagovala na její žalobu. Vyplývá to z nepravomocného rozsudku. „A chyba je na poště, přátelé. Z ČT tvrdí, že to poslali poštou, vzali si ústřižek, že to poslali na soud, a na soud to nikdy nepřišlo,“ zmínil Veselý situaci s tím, že se ČT odvolala a tvrdí, že pochybila Česká pošta, která od toho dala ruce pryč.

Radní ČT Matocha se proto dotazoval předvolané právničky ČT, zda si podle doručenky zkontrolovali, zda to na soud přišlo. „Jestli to zkontrolovala, vlastně neodpověděla, jen konstatovala, že toho je moc a že sporů vedou spoustu, což se může stát,“ dodal Veselý s tím, že doufá, že ČT nebude muset z veřejných peněz Vitáskové půl milionu zaplatit, ač ji má rád.

Debata se vedla i ohledně toho, jestli má Rada ČT vůbec řešit stížnosti. Radní Šarapatka prý tvrdí, že rada má řešit pouze stížnosti na gerenálního ředitele ČT. „On to jen netvrdí, ale i tak interpretuje zákon o ČT. Tady platí asi to, že dva právníci rovná se tři právní názory,“ poznamenal Veselý závěrem a doplnil, že otázka kolem stížností by se měla vyřešit, jelikož předseda Rady ČT Radek Kühn přislíbil, že k tomu bude vytvořena pracovní skupina, která udělá ve věci jasno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …