„Hovořili jsme o všech známých možnostech, které nezávislý norský systém ochrany dětí nabízí. Mluvili jsme o variantách odvolání a dalších postupech v podobných případech týkajících se ochrany dětí," popsal Zaorálek setkání s tajemníkem Petersenem. „Tyto informace včetně doporučení pro další postup při odvolání předáme rodině dětí a případu se budeme dál intenzivně věnovat," doplnil.
Ministerstvo zahraničí rodině doporučilo, aby se obrátila na soud
Česká zahraniční služba podle ministerstva věnuje případu nejvyšší pozornost už od chvíle, kdy byly děti odebrány. Protože však není české velvyslanectví v Norsku účastníkem řízení, nedostane se ke všem informacím a nemůže do řízení zasahovat. „Poskytování pomoci může spočívat zejména v dohledu nad procesní stránkou věci. Velvyslanectví může upozorňovat norské úřady například na případné nedodržování lhůt, neposkytnutí tlumočníka nebo obhájce," oznámil úřad. Žádná pochybení prý ale ministerstvo ze strany norských úřadů nezaznamenalo.
„Další kroky v případu je možné činit pouze soudní cestou. Doporučili jsme paní Michalákové (matce dětí) obrátit se na Evropský soud pro lidská práva a rovněž požádat o revizi případu u norského soudu," doplnilo ministerstvo. Na evropský soud se ale matka odebraných chlapců obrátila již loni v listopadu a také se odvolala k norským soudům, které však odvolání odmítly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk