Zaorálek míří na Lesbos. Prověří hotspoty pro uprchlíky

11.02.2016 6:27

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Řecku zakončí třídenní cestu po zemích, přes které v současné době prochází nejsilnější proud uprchlíků. V programu, který se upřesňoval do poslední chvíle, má Zaorálek setkání se svým protějškem Nikosem Kotziasem a návštěvu takzvaných hotspotů na ostrově Lesbos.

Zaorálek míří na Lesbos. Prověří hotspoty pro uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Šéf české diplomacie je přesvědčený, že i když se na Řecko snáší kritika kvůli tomu, že nezvládá důsledně prověřovat tisíce lidí, kteří přicházejí na jeho území z Blízkého východu, nesmí v debatě o řešení problémů s migrací zůstat stranou. „Jde o to, abychom viděli, jak Řekové zvládají svoji roli, a zároveň abychom jim nabídli pomoc," uvedl Zaorálek ve středu večer před odletem do Atén. „V téhle hře nikdo nesmí zůstat bokem," dodal.

Po dopolední schůzce s Kotziasem a zástupcem řeckého ministerstva vnitra se Zaorálek přesune na ostrov Lesbos, kde funguje několik hotspotů, jejichž hlavním úkolem je registrace a prověření migrantů. Nefunkčnost těchto center opakovaně kritizovali představitelé některých členských zemí EU a unijních institucí.

Evropská komise na konci ledna zhodnotila, že Řecko má vážné nedostatky při ochraně hranic, a vyzvala Atény k nápravě. Podle informací agentury Reuters se možná již v pátek začne odpočítávat tříměsíční lhůta, během níž Řekové mají za úkol chyby odstranit. Pokud se situace nezmění, mohou být na hranicích s Řeckem dočasně obnoveny kontroly. V EU se otevřeně mluví i o tom, že v krajním případě by Řecko mohlo být vyloučeno ze zóny volného pohybu osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…