Zaorálek míří na Lesbos. Prověří hotspoty pro uprchlíky

11.02.2016 6:27

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Řecku zakončí třídenní cestu po zemích, přes které v současné době prochází nejsilnější proud uprchlíků. V programu, který se upřesňoval do poslední chvíle, má Zaorálek setkání se svým protějškem Nikosem Kotziasem a návštěvu takzvaných hotspotů na ostrově Lesbos.

Zaorálek míří na Lesbos. Prověří hotspoty pro uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Šéf české diplomacie je přesvědčený, že i když se na Řecko snáší kritika kvůli tomu, že nezvládá důsledně prověřovat tisíce lidí, kteří přicházejí na jeho území z Blízkého východu, nesmí v debatě o řešení problémů s migrací zůstat stranou. „Jde o to, abychom viděli, jak Řekové zvládají svoji roli, a zároveň abychom jim nabídli pomoc," uvedl Zaorálek ve středu večer před odletem do Atén. „V téhle hře nikdo nesmí zůstat bokem," dodal.

Po dopolední schůzce s Kotziasem a zástupcem řeckého ministerstva vnitra se Zaorálek přesune na ostrov Lesbos, kde funguje několik hotspotů, jejichž hlavním úkolem je registrace a prověření migrantů. Nefunkčnost těchto center opakovaně kritizovali představitelé některých členských zemí EU a unijních institucí.

Evropská komise na konci ledna zhodnotila, že Řecko má vážné nedostatky při ochraně hranic, a vyzvala Atény k nápravě. Podle informací agentury Reuters se možná již v pátek začne odpočítávat tříměsíční lhůta, během níž Řekové mají za úkol chyby odstranit. Pokud se situace nezmění, mohou být na hranicích s Řeckem dočasně obnoveny kontroly. V EU se otevřeně mluví i o tom, že v krajním případě by Řecko mohlo být vyloučeno ze zóny volného pohybu osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…