Západ se na nás v roce 1968 vys*al, stejně jako za Mnichova. Prezidenta Zemana by pomluvili, ať by řekl cokoliv. Promlouvají umělci, které na oficiální oslavy nezvou

24.08.2018 8:07

„Já si myslím, že je to od něj velice rozumné. Protože cokoliv by řekl, stejně by ho zase pomluvili,“ říká ohledně toho, že prezident odmítl veřejně promluvit k 50. výročí okupace Československa, herec Ivan Vyskočil. Nejen na toto téma se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i jeho kolega Jan Kuželka, spisovatel Hynek Klimek a hudební producent Aleš Trdla. Promluvili například o tom, zda je namístě obava, že by se něco podobného jako v srpnu 1968 mohlo opakovat.

Západ se na nás v roce 1968 vys*al, stejně jako za Mnichova. Prezidenta Zemana by pomluvili, ať by řekl cokoliv. Promlouvají umělci, které na oficiální oslavy nezvou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968

Anketa

Vadilo vám, že dav pískal na Andreje Babiše při pietním aktu před sídlem Českého rozhlasu?

hlasovalo: 22409 lidí

Odpustit, či neodpustit Rusku, potažmo tehdejšímu Sovětskému svazu? Otázka, která jako mnohé další rozděluje už dlouho český národ.

„No Sovětský svaz už neexistuje, takže mu není co odpouštět,“ říká Ivan Vyskočil a dodává. „Ježíšmarjá, vždyť je to už padesát let. To bychom se nemohli bavit třeba ani s Německem. Už je to prostě za námi. Víte, mě už ani ty dokumenty o tom nebaví. Kolikrát se mě lidi ptají, jestli se na to dívám. No nedívám, já jsem to žil! Byl jsem u toho. Dokonce po mě i stříleli. Kvůli tomu jsem se poprvé i oženil, protože jsem se u jedné krasavice schoval. Ale abych se vrátil k vaší otázce – už je to prostě za námi. Je to padesát let!“

Na to, co se zde dělo v roce 1968, zavzpomínal i Jan Kuželka. Ten také řekl, komu by v této situaci odpustil, a komu ne. „Tak já jsem rok 1968 prožil, a to samozřejmě velice intenzivně. Vojáci tábořili dva měsíce v lese kousek od naší chalupy. V září, když jsem šel na houby, tak mne zatkli. Zavřeli mne do hájovny a zjišťovali, kdo jsem. Když zjistili, že jsem tam opravdu u babičky a u dědečka, tak se mi ten jejich oficír omlouval. Byl přátelský. Šel mi ukázat, kde mají lazaret, polní pekárnu… A protože jsem kvůli nim prošvihl otevírací dobu jediné benzinky v okolí, tak mne i s kanystry benzínu dovezli k babičce,“ vzpomíná Kuželka s tím, že se pak s vojáky vždy při návštěvě babičky potkával.

„Vozil jsem jim z Prahy tiskoviny, které tady vycházely v té době ilegálně. Velitel tanku byl učitel, strašně inteligentní člověk. Víte, to už nebyl ten první proud vojáků jako toho 21. srpna. Tohle už byla normální armáda a nedělali si iluze o tom, že se tady něco dělo. I ten učitel mi sám řekl, že původně vůbec nevěděli, kam jdou. Mysleli si, že jdou do Berlína. Vozil jsem jim z Prahy fotky, co se tam dělo, a oni sami řekli, že je to děs. Že nikdo nepočítal s tím, že něco takového tady bude,“ vypráví Kuželka s tím, že těmhle klukům, kteří nevěděli, kam jdou, by samozřejmě odpustil. „Ale tomu vedení, které je sem poslalo a od kterého to byl strašný kalkul, tak těm bych neodpouštěl,“ dodává herec. 

K této problematice se vyjádřil i spisovatel Hynek Klimek. „No tak potažmo Sovětskému svazu se takovéto věci odpustit nedají. Rusko už bych dnes viděl jinak, to už není Sovětský svaz, částečně už je to jiné.“

Svůj názor řekl i promotér a hudební producent Aleš Trdla. „Nechápu trochu termín odpustit. Je trochu složité toto vše nějak zařadit do správného kontextu. SSSR již neexistuje, tudíž jasně definovaný viník za tento čin, agresi, nese dnes již neexistující subjekt. Rusko je dnes trochu v jiném postavení. Je však pravdou, že asi velká část lidí v Ruské federaci si myslí, že to okupace nebyla a podobně,“ zamýšlí se producent a dodává. „Jenže proč vinit potom jen obyvatele Ruska, vždyť tento vjem mají i jiní, jež žijí ve státech bývalého Sovětského svazu? Podobné symptomy totiž můžeme najít i v Moldávii, ve východní části Ukrajiny, Turkmenistánu apod. Takže jak se tomu postavit, je vlastně pouze náš problém. Nikoli těch ostatních. Ale posilovat v sobě nějakou neustálou nenávist či odpor ke všemu, co je ruské, je velmi stupidní a ukazuje to pak na určitou nevyzrálost našeho národa. Bohužel.“

Opakování srpna 1968?

Někteří lidé mluví hlavně po posledních volbách o obavě ze ztráty demokracie. Ozývají se dokonce hlasy o strachu z toho, aby se podobná situace jako v srpnu 1968 neopakovala.

„To asi vůbec nepřichází v úvahu. No, mohlo by se to vrátit, ale tedy pokud mám nějaké takové informace, tak rozhodně asi ne z Ruska,“ říká Ivan Vyskočil a dodává. „Mimochodem, já nevím, jestli je ta informace správná, ale slyšel jsem, že než tehdy začal Brežněv akci v 68. s vojsky k nám, tak se dotazovali, zda se americká vojska pohnou, když oni budou řešit své věci v jejich zóně. A americká vojska řekla, že se nepohnou, protože oni řešili jiné své zóny, jako třeba Jižní Ameriku. Takže bych řekl, že se na nás vys…li stejně jako v období Mnichova. Opravdu nevím, jestli je ta informace pravá, ale myslím si, že ano. Tehdy se o tom mluvilo. Takže si myslím, že ani jedné velmoci by se nemělo příliš věřit nebo se na ni moc spoléhat. Nejlepší je spoléhat se sám na sebe.“

Ani Jan Kuželka nemá strach z toho, že by se srpen 1968 opakoval. „Že by sem vletěla nějaká armáda? No to vůbec v žádném případě. Podívejte se, jak je dnes rozdělený svět, Evropa. Tohle bylo v době, kdy existovaly dva systémy. Bylo NATO a byla Varšavská smlouva. A mimochodem, teď to nedávno zveřejnili Američani. Ti to tehdy věděli už deset dní dopředu, že sem ti vojáci půjdou. Věděli to jak západoněmecký zpravodajský služby, tak americký. Nikoho nenapadlo, že by tady někoho varovali. Nikoho! A nechali to dojít až takto daleko.“

Pocit, že by se měla podobná situace jako před padesáti lety opakovat, nemá ani spisovatel Klimek, ani producent Trdla.  „To bych řekl, že za současných podmínek je už téměř vyloučené. Je úplně jiná geopolitická situace a jsme součástí EU a NATO, což jsou naše záruky,“ míní Hynek Klimek stejně jako Aleš Trdla, podle kterého podobná obava namístě není.

Pískači a projev prezidenta

Velkou diskuzi vyvolalo rozhodnutí Miloše Zemana, že veřejně nepromluví k 50. výročí okupace.

Toto rozhodnutí prezidenta nepodpořil například spisovatel Hynek Klimek. „Mně se to nelíbí. Prezident měl na takovou událost reagovat. I vzhledem k tomu, že tu dobu prožil, tak k tomu musí mít vlastní názor, není to dobře,“ vysvětluje spisovatel.

Miloše Zemana v jeho názoru naopak podpořil Ivan Vyskočil.

„Já si myslím, že je to od něj velice rozumné. Protože cokoliv by řekl, stejně by ho zase pomluvili. A asi na to má tentýž názor jako já, že je to prostě už padesát let za námi,“ míní Ivan Vyskočil. 

„Nevím, neumím to asi správně posoudit. Nicméně si myslím, že v posledních týdnech se ničím jiným nezabýváme, že i já mám stejně jako prezident pocit, že už bylo řečeno vše,“ říká producent Aleš Trdla.

Prezidentovi toto jeho rozhodnutí nezazlívá ani Jan Kuželka. „Pokud to nebylo ze zdravotních důvodů… Myslím si, že je to jeho rozhodnutí, a mám pocit, že už je unavený z toho, jak pořád ze všech stran do něho šijí. Určitě, kdyby měl nějaký projev, třeba i u toho rozhlasu, tak by tam byli tihleti pískači a podobní. On řekl, že to uctí tichou vzpomínkou,“ zamýšlí se nad prezidentovým rozhodnutím herec a dodává. „No, trošičku podraz byl od pana prezidenta Kisky, který se toho okamžitě chytl, nechci říct jako co… a hned ze sebe dělal takového toho mírotvůrce. Zeman je svůj a takhle se prostě rozhodl,“ říká Kuželka a poukazuje na jiný problém. „Vyděsil mne průzkum, kdy se zjistilo, že přes třetinu lidí do 35 let vůbec neví, co bylo 21. srpna 1968. A to je strašné! Tady bych se asi zamyslel nad celým systémem školství. Hlavně, že všichni sedí na počítačích a umějí hrát hry, jak se vyvražďují národy. Ale že by věděli, co se tady dělo, že byl Palach, že byl Zajíc, kteří obětovali pro tu ideu své životy? To ty mladé lidi vůbec nezajímá.“

Jan Kuželka se pak vyjádřil i přímo k pietní akci, která se odehrála tento týden v úterý před budovou Českého rozhlasu. Ta se víceméně zvrtla v protestní akci.

„Myslím si, že na takovouto akci rozhodně nepatří podobné emoce. Nějaké pískání, pokřikování… Navíc v některých případech i velice vulgární. Mám pocit, že někteří, kteří tam šli, nepřišli vůbec uctít památku těch, kteří tam zahynuli, ale jenom se vyřádit. Aby byli slyšet,“ říká herec.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…