O stažení Ruska ze Sýrie spekuluje část médií v posledních dnech, kdy se hovořilo i o možnosti opuštění ruské letecké základny Hmímím v Latákíji a námořního základny v Tartúsu, která je zároveň jedinou základnou ruské námořní floty ve Středozemním moři.
Se spekulacemi o ruském stažení ze Sýrie přišel například server The Financial Times, který s odkazem na satelitní snímky a na ukrajinské zpravodajské informace tvrdil, že podle analýzy satelitních fotografií a hodnocení ukrajinské rozvědky se ruské síly shromažďují k odchodu. Napovídat tomu měl přílet transportních letounů a demontáž ruských vrtulníků a protivzdušné obrany.
Vysoký ukrajinský představitel serveru sdělil, že se zdá, že Moskva vyváží ze země značné množství materiálu, avšak že není jasné, zda je tato aktivita začátkem částečného nebo úplného stahování.
Agentura Reuters nyní uvedla, že jí syrské vojenské a bezpečnostní zdroje v kontaktu s Rusy sdělily, že Moskva stahuje své síly z frontové linie, vysoké syrské důstojníky a část těžké techniky. Opuštění základem však podle zdrojů, které s agenturou hovořily pod podmínkou anonymity, nemá aktuálně Moskva v úmyslu.
„Některé vybavení je odesíláno zpět do Moskvy, stejně jako velmi vysocí důstojníci Asadovy armády, ale cílem je v této fázi přeskupit a přesunout se podle vývoje na místě,“ řekl agentuře Reuters vysoký důstojník syrské armády, který je v kontaktu s ruskou armádou.
Vysoce postavený představitel povstalců blízký nové prozatímní vládě pak agentuře Reuters sdělil, že otázka ruské vojenské přítomnosti v Sýrii a dřívějších dohod mezi Asadovou vládou a Moskvou nebyla předmětem diskuse. „Je to záležitost budoucích rozhovorů a konečné slovo bude mít syrský lid,“ zmínil úředník a dodal, že Moskva již za tímto účelem zřídila komunikační kanály.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Rusko , terorismus , zahraničí , teroristé , islamisté , Blízký východ , Sýrie , Asad , Reuters , The Financial Times , Euronews , Hmímím , Tartús
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.
To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 8 | 0
Další články z rubriky

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 17:45 „Tak začíná deep state.“ Armádní spis k volbám? Vážná slova
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu