Že by slečně s hidžábem došly bez Šabatové peníze na advokáty? Petr Hampl to považuje za zprávu týdne

03.05.2020 11:33

V souvislosti s nečekaným obratem v „hidžábnické kauze“ – kdy studentka žalující pražskou střední zdravotnickou školu se pokusila spor ukončit stažením žaloby – se sociolog Petr Hampl zamýšlí nad tím, co k tomu studentku vedlo. Hampl se obává, že něco nemilého se děje v pozadí. Drží proto palce ředitelce školy Ivaně Kohoutové, která i tak trvá na tom, aby řízení pokračovalo a aby soud udělal jasno rozsudkem. Neboť jde o celý právní systém.

Že by slečně s hidžábem došly bez Šabatové peníze na advokáty? Petr Hampl to považuje za zprávu týdne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

Známá „hidžábnická kauza“ bude u českých soudů pokračovat dále. A to přesto, že žalující studentka projevila zájem po mnoha letech sporů svou žalobu stáhnout. V této fázi sporu ale musí souhlasit i žalovaný. A ředitelka Kohoutová se po poradě se svým právníkem rozhodla, že ve sporu chce pokračovat až do rozsudku, i kvůli tomu, aby existovalo vodítko pro další obdobné případy. Právě její advokát Radek Suchý rozhodnutí oznámil.

Kauza, ve které se na straně žalující studentky aktivně angažovala bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, se táhne už od roku 2013. Ředitelka pražské střední zdravotnické školy Ivana Kohoutová jí věnovala nemalé úsilí, čas a také své zdraví. Přesto se rozhodla, že s ukončením procesu souhlasit nebude, zejména z důvodů principiálních.

„V současnosti ji totiž k tomuto postoji nutí nejen odpovědnost za školu, její žáky a zaměstnance, ale i morální povinnost a vědomí, že celý spor je předmětem celospolečenské debaty, a veřejnost si zaslouží, aby o věci bylo rozhodnuto,“ vysvětlil advokát. Zmíněné argumenty zpracuje do oficiálního vyjádření pro soud.

Obrat v šátkové kauze je podle Petra Hampla bezesporu událostí týdne, navzdory všem záležitostem s epidemií. Nešlo totiž o jednu střední školu, ale o precedentní rozsudek, který nadřazoval islámské právo šaría českým právním předpisům.

Pokládá si především otázku, co vedlo multikulturní stranu k tomu, že to na poslední chvíli vzdala? „Vždyť u Rychetského Ústavního soudu měli vítězství jisté. Zdůvodnění, že Somálce bylo vyhrožováno, je absurdní,“ podivuje se sociolog – především proto, že k soudu studentka nechodila a podle všeho ani nežije v ČR. „Dost možná, že mezitím byla ukamenována v nějaké no-go zóně nebo ve své rodné zemi,“ podotkl.

Všechno by nevysvětlovalo prý ani to, pokud by došly peníze na advokáty... Třeba poté, co nový ombudsman začal kontrolovat, za co se utrácí. Je jasné, že žádný multikulturní aktivista neodpracuje ani minutu zadarmo. „Proč nezaskočil nějaký turecký či katarský fond?“ ptá se dále Hampl.

Neskrývá proto podezření, že za záměrem studentky a jejích právních zástupců soud ukončit stojí něco zcela jiného: „Nemůžu se zbavit nepříjemného pocitu, že nevíme něco hodně podstatného. Držme palce paní ředitelce Kohoutové a doktoru Suchému, ať kauzu dotáhnou do vítězného konce. Jde o celý právní systém,“ dodává Petr Hampl.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

19:36 „Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

Dva roky po sobě poklesl v Česku počet narozených dětí přibližně o deset tisíc, což činí úbytek zhru…