Celkem dvaadevadesát opozičních poslanců chce, aby vláda v současné podobě padla. Sehnali už i dostatečný počet podpisů ke svolání schůze Sněmovny, kde se bude debatovat o vyslovení nedůvěry vládě. Nyní se ČSSD i KSČM rozhodují, jak se nakonec samy ve svých dalších krocích rozhodnou. Jisté podle serveru je, že ANO si vlastní kabinet nezboří, a nepřichází tak v úvahu ani nápad z ČSSD, aby ANO vybralo nového premiéra. Faktem je, že ČSSD a KSČM v otázce přímé účasti ve vládě a vyslovení její podpory byly roztržené od počátku. Nyní se proto tyto debaty ještě vyostřily.
„V případě KSČM jsem si jist, že skupina, která chce, aby strana svou pozici opustila, je minoritní. Pokud se nestane něco zcela nepředvídaného, KSČM ji neopustí,“ sdělil svůj názor sociolog Jan Herzmann. Komunisté jsou podle některých názorů vděční a spokojení s tím, že jim Andrej Babiš umožnil poprvé v polistopadové historii bezprostředně ovlivňovat vládní politiku a definitivně je tak legitimizoval i na celostátní úrovni.
Rozhodnutí ČSSD pro další vývoj situace bude klíčové. Pokud premiérovi podporu odepře, je si nejspíše vědoma, že přijde o největší výhody vládního angažmá. V opozici podle Lidovek nebude vidět, ztratí možnost přímo ovlivňovat vládní politiku a u svých voličů nebude mít z čeho skládat účty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab