Na Ukrajině to vře. Tajná služba SBU vyrazila na protikorupční úřad NABU a začalo rozsáhlé zatýkání.
Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?Anketa
Protikorupční organizace Transparency International uvedla, že prohlídky ukázaly, že úřady vyvíjejí „masivní tlak“ na ukrajinské bojovníky proti korupci.
Velvyslanci zemí G7 v Kyjevě vydali prohlášení, v němž uvedli, že mají „společný závazek“ prosazovat transparentnost a hájit nezávislé instituce. Velvyslanci také uvedli, že se setkali s představiteli NABU a mají „vážné obavy a hodlají tento vývoj prodiskutovat s vládními představiteli“.
„Ukrajinské úřady tvrdě zasahují proti protikorupčním agenturám, jejich nezávislost je ohrožena,“ uvedl k akci ukrajinské tajné služby server Kyiv Independent.
NABU uvedla, že různé ukrajinské donucovací a bezpečnostní složky provedly nejméně 70 prohlídek v souvislosti s 15 jejími zaměstnanci a že k nim došlo bez souhlasu soudu.
„Ve velké většině případů je důvodem pro tyto akce účast jednotlivců na dopravních nehodách,“ uvádí se v prohlášení. NABU uvedla, že případy dopravních nehod byly staré dva až čtyři roky.
Bezpečnostní služba prohledala i Úřad zvláštního protikorupčního prokurátora (SAPO), který se zabývá stíháním korupce.
Ale i protikorupční úřad připustil, že některé z případů se týkaly vazeb na Rusko.
Ačkoli riziko ruské infiltrace „zůstávalo relevantní“, nemohlo to být ospravedlněním pro „zastavení práce celé instituce“, uvedla NABU ve svém prohlášení.
Transparency International uvedla, že provádění prohlídek bez soudního příkazu „demonstruje masivní tlak ze strany SBU a (úřadu generálního prokurátora) na protikorupční orgány činné v trestním řízení“.
Protikorupční aktivisté jsou znepokojeni od doby, kdy byl Vitalij Šabunin, přední protikorupční aktivista, začátkem tohoto měsíce obviněn z podvodu a vyhýbání se vojenské službě.
Šabunin a jeho spojenci označili tato obvinění za politicky motivovanou odvetu ze strany kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského za odhalení zkorumpovaných úředníků. V pondělí Šabunin odsoudil prohlídky personálu NABU.
„Tato speciální operace vykazuje všechny známky pokusu o rozbití protikorupční infrastruktury,“ řekla deníku Kyiv Independent Daria Kaleniuková, výkonná ředitelka Centra pro boj s korupcí. „Jsme svědky toho, jak je na Ukrajině rozbíjeno desetiletí protikorupčního úsilí. Jde o 180stupňový obrat od evropské integrace.“
Máte důvěru v generála Michala Koudelku?Anketa
Kancelář prezidenta popřela, že by trestní stíhání na Ukrajině bylo politicky motivované. Ve svém projevu k občanům se Zelenskyj k zásahu na protikorupčním úřadu nevyjádřil. Místo toho oznámil, že rozvazuje ruce ukrajinským podnikatelům.
„Dnes jsem uspořádal zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany – první v jejím obnoveném složení po změnách ve vládě – a zaměřil jsem se přesně na to, o čem jsme diskutovali s vládními úředníky. Zavádíme moratorium – zákaz – na kontroly podniků a jakékoli zasahování donucovacích orgánů, regulačních orgánů nebo různých státních agentur do podnikatelských aktivit,“ oznámil ukrajinský prezident.
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
Transparency International vyzvala Zelenského, aby zaručil nezávislost ukrajinských protikorupčních orgánů.
SBU uvedla, že zatkla špiona pracujícího pro ruskou rozvědku uvnitř NABU. Vedle toho tajná služba oznámila, že někteří vysocí úředníci NABU mají vazby na zákonodárce Fjodora Chrystenka, o kterém se předpokládá, že uprchl z Ukrajiny po ruské invazi v roce 2022.
Bezpečnostní služba ve svém prohlášení také uvedla, že prohlídky bez soudního příkazu jsou legální, pokud by vydání takového příkazu mohlo ohrozit vyšetřování zaměřené na „vazby na Rusko“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.