Zemanův nástupce – tohle vyplavalo. Kdo nechtěl na vojnu, měl problém

25.06.2021 14:22

Už se ví, kdo bude pravděpodobným nejvyšším státním zástupcem. Chce ho ministryně spravedlnosti Benešová a hájí ho i šéf soudců. Prý zachová nezávislost. Má jím být Igor Stříž, bývalý vojenský prokurátor, který za komunistů opakovaně posílal lidi do vězení za odpírání vojenské služby. Promluvil ale i advokát, který si na něj z té doby pamatuje. Říká, že je těžké, aby se někdo takový změnil, přerodil a učinil pokání.

Zemanův nástupce – tohle vyplavalo. Kdo nechtěl na vojnu, měl problém
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Dokumentace k rozsudkům bývalého vojenského prokurátora Igora Stříže

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 14749 lidí
Podle nejnovějších informací ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhla na významný post nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, dosavadního prvního náměstka loučícího se Pavla Zemana. Ten ve funkci končí 30. června. „Jsem přesvědčena, že JUDr. Stříž je schopen plně zajistit fungování a další rozvoj, vysokou úroveň odbornosti i zachování nezávislosti Nejvyššího státního zastupitelství a soustavy státního zastupitelství jako celku,“ vyjádřila se Benešová vládě.

Stříž je vůbec zajímavou postavou. Před několika dny totiž vyšla na serveru INFO.cz reportáž o nepřiměřeném trestání za odpírání vojenské služby za dob socialismu. Jméno Igora Stříže, bývalého vojenského prokurátora zde figuruje a není to pro něj, dalo by se říct, dobrá vizitka.

Reportér Petr Vrabec v reportáži hovoří s advokátem Lubomírem Müllerem, ten zmiňuje, že před rokem 1989 byl trestný čin odpírání vojenské služby trestán v rozmezí 1 roku až 5 let. Podle Müllera byl ale problém v tom, že tito „odpírači“ byli souzeni za jeden trestný čin odepření i několikrát po sobě. Zmíněn byl případ jistého Michala Habiňáka, který byl souzen celkem třikrát a odseděl si dohromady asi 9 let. Propuštěn byl až v roce 1989.

„Řada odsouzených do rehabilitací ani nešla, protože tušili, že tam budou sedět titíž prokurátoři a soudci, kteří je už jednou odsoudili.“ Říká dále v reportáži Vrabec. Ten vyzpovídal i prezidenta Soudcovské unie České republiky Libora Vávru. „Vždy bude sporný, proč teda někdo na tu vojnu musel jít, se nechat třeba i zastřelit, kdyby byla válka a někdo ne.“ V rozhovoru Vávra dále omlouvá právě i tehdejšího vojenského prokurátora Stříže. „Toho Igora Stříže, kterého dnes Marie Benešová, taky bývalá prokurátorka v době nesvobody, navrhuje na post nejvyššího státního zástupce,“ popisuje Vrabec.

Na Stříže si pamatuje i obhájce Müller. „Ano, setkal jsem se s ním při některých rehabilitačních řízeních. On se jako státní zástupce účastnil těch některých procesů a nakonec se s tím smířil, že ti lidé jsou rehabilitováni,“ myslí si Müller. „Můj pocit ale je, že nebyl rád, že ti lidé byli rehabilitováni. Jestliže někdo celý život navrhoval, aby tito lidé byli posíláni do vězení, navíc opakovaně, tak je velmi těžké, aby se vnitřně přerodil, aby činil pokání a nastoupil novou cestu,“ dodává Müller.

Ministryně Benešová se také vyjádřila v tom smyslu, že Stříže do funkce podporuje i Unie státních zástupců a že Stříž sám se svým jmenováním na takto významný post souhlasí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My lžeme o vládě? Nora Fridrichová vrací úder

9:11 My lžeme o vládě? Nora Fridrichová vrací úder

ČT má menší problém. Jedna věta totiž Radu pro rozhlasové a televizní vysílání zatahala za uši: „Vlá…