Zemědělec varuje: Potraviny mohou zdražit skokově o desítky procent. Letošní katastrofa může ještě překonat tu loňskou

29.04.2019 18:20 | Zprávy
autor: Lucie Bartoš

ROZHOVOR „Zdražovat se bude všechno,“ míní zemědělec ze chmelařské oblasti Roman Opat. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, kdy klesne cena brambor a proč by potraviny měly být dražší. Na „dvojí kvalitu“ by měl rychlé řešení. Podle zkušeného pěstitele z Podbořanska má dovoz levného masa vliv i na to, že pole máme plná nenáviděné řepky. „Může to být katastrofální…,“ naznačuje k letošní sezóně, která tragickým suchem možná trumfne tu loňskou. „Máme se ještě co učit. Možná budeme muset změnit celý systém hospodaření,“ říká i směrem do vlastních řad.

Zemědělec varuje: Potraviny mohou zdražit skokově o desítky procent. Letošní katastrofa může ještě překonat tu loňskou
Foto: Archiv R. Opata
Popisek: Zemědělec Roman Opat na svém poli.

Jak pro vás začala letošní sezóna? Bude líp, nebo hůř než loni, kdy řada českých zemědělců hodně bědovala?

Letošní sezóna pro nás začala s optimismem. Po suchém podzimu, kdy bylo problémové založení porostů, zima přinesla celkem dobré srážky. I když vláhový deficit nedoplnily, tak porosty vypadaly po zimě dobře a měli jsme dobrá očekávání, že úroda bude dobrá.

Jenže srážky ustaly a sucho se vrátilo ve větší míře než loňský rok, nebo spíše se víc prohlubuje. Pokud brzy nepřijdou vydatnější srážky, porosty už nic nezachrání a úroda bude katastrofální.

Politici jako by byli každý rok překvapeni, že počasí si dělá, co chce, a zemědělci zase na jaře vyjíždějí do polí… O potřebě řešení se pořád mluví a pak se hořekuje nad zdražováním potravin, protože mají zemědělci bídnou úrodu… Poučili jsme se tedy z loňska v něčem?

Politici se probudí vždy až tehdy, když se začne o jistém problému mluvit v médiích a v rámci široké veřejnosti. I když určitá práce politiků je vidět – jsou již připraveny projekty na vodní nádrže v okolí na zadržení vody a různé dotační programy pro hospodaření s vodou nebo podpora zemědělců postižených suchem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…