Zpoplatnění vodovodních přípojek navrhl úředník z Bendlova ministerstva

13.04.2013 6:32

Zpoplatnění oprav vodovodních přípojek navrhl dlouholetý úředník ministerstva zemědělství (MZe) Vladimír Chaloupka, který má blízko k vodárenským společnostem a roky tvoří příslušné zákony. V minulosti zasedal v dozorčích radách vodárenských firem. Napsala to sobotní MF Dnes.

Zpoplatnění vodovodních přípojek navrhl úředník z Bendlova ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto

Sněmovní zemědělský výbor tento týden přerušil projednávání novely, podle níž by si lidé nově hradili opravy a údržbu vodovodních a kanalizačních přípojek i pod veřejným prostranstvím.

Moudrý paragraf zabrání plýtvání

Řešení, které má ušetřit výdaje vodárnám na úkor spotřebitelů, Chaloupka nadále hájí. "Je to moudré řešení. Zabrání se plýtvání," řekl deníku. Ovlivňování ze stran vodáren odmítá. Nyní připravuje pro poslance varianty řešení. Stále prosazuje, aby se břemeno nákladů na opravy přípojek přesunulo na spotřebitele.

Chaloupka zpoplatnění oprav navrhl loni na závěr připomínkového řízení k novele zákona. Tato změna, která by mohla vlastníka domu stát desetitisíce korun, prošla vládou i takzvaným prvním čtením ve Sněmovně. Paragrafu, který nahrával vodárenským firmám, si nevšimli ani poslanci z příslušného výboru. Na problém upozornil až ombudsman, napsala MfD.

Úředník Chaloupka pro poslance připravuje varianty řešení. Trvá na tom, aby na spotřebitelích bylo břemeno nákladů na opravy přípojek. Na častou výtku, že majitel domu nemůže být odpovědný za prasklou trubku pod silnicí, po níž jezdí těžká doprava, má odpověď.

Vlastník domu dobře věděl, že přípojku pokládá tam, kde jezdí auta

„Přípojku si tam kdysi položil vlastník toho domu. Takže asi dobře věděl, že ji pokládá pod silnicí, kde jezdí auta, a ne kočáry,“ vysvětlil. Také Chaloupkův nadřízený, vedoucí odboru vodovodů a kanalizací Jiří Duda, zastává stejný názor.

Majitelé domů ale proti paragrafu protestují. Tvrdí, že ministerstvo zemědělství jde na ruku vodárenským firmám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenavážej se do slušných lidí, zmetku. Nedostal jsi na něj dotaci, co!“ Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům dostal výprask. Podívejte se, za co to bylo

8:58 „Nenavážej se do slušných lidí, zmetku. Nedostal jsi na něj dotaci, co!“ Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům dostal výprask. Podívejte se, za co to bylo

Známý italský kuchař a restauratér Emanuele Ridi, kterého si diváci vybaví především z českých pořad…