Zvýšíme platy všem zdravotníkům, slíbil Babiš. Pak jej pojišťovny postavily před ekonomickou realitu

04.06.2018 17:01

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, nominovaný taktéž hnutím ANO slibovali, že dojde na plošné zvyšování platů zdravotníkům. Teď se však zdá, že tento slib spadne pod stůl. Zde je důvod.

Zvýšíme platy všem zdravotníkům, slíbil Babiš. Pak jej pojišťovny postavily před ekonomickou realitu
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

V jednu chvíli se zdálo, že by zdravotníci v příštím roce mohli dostat plošně přidáno. Podle informací ČTK však tento slib padá pod stůl. Odbory sice poukazují na to, že jim Babiš s Vojtěchem plošné zvýšení platů přislíbili, jenže pojišťovny tento plán odmítly. Prý by to neúnosně zatížilo jejich hospodaření. Pojišťovny jsou ochotny uzavřít dohody o financování zdravotní péče a další rok jen pod tou podmínkou, že plošné zvyšování platů nenastane. Informuje o tom ČTK.   

„Zásadní podmínkou dohody je, že právním předpisem nebudou paušálně zvýšeny sazby v platových tabulkách, neboť v tomto případě by zdroje zdravotních pojišťoven na takovéto navýšení nestačily a chybějící prostředky by pak musel zajistit stát," uvedla v tiskové zprávě předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová.

Ministr Vojtěch oznámil, že uzavřenou dohodu akceptuje. Dojde prý na navyšování příplatků za směny, ale jakékoli další navyšování platů nesmí přesáhnout rámec uzavřené dohody. Odbory sice příspěvek za směnnost vítají, ale nadále trvají na plošném navýšení platů zdravotníků. „Neumíme si představit, že by se platy nezvýšily lékařům a ostatním zaměstnancům, a to vzhledem k nabídce na trhu práce, kdy ve zdravotnictví chybí téměř všechny profese," uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.  

Příplatek za směnnost má ze současných dvou tisíc korun v menších nemocnicích a tří tisíc korun ve větších nemocnicích stoupnout o pět tisíc korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Do ha*zlu, migranti!“ Český kamioňák ve Francii unikl z léčky. A natočil policejní zátah

21:43 VIDEO „Do ha*zlu, migranti!“ Český kamioňák ve Francii unikl z léčky. A natočil policejní zátah

„Kdo říká, že to polevilo, tak tady jasně vidíte, že nic nepolevilo,“ říká o migrační vlně český řid…