Pravičák popisuje, jak se stát pitomcem a ještě se nechat obrat

07.07.2012 10:47

Komentátor František Matějka na svém blogu reaguje na volání odborů po osmi až devíti platech jako odstupné. Podle něj příběh společnosti, jež propouští téměř 500 lidí z Valašska, nebude posledním. Najdou se totiž další chytráci, kteří si na dotacích namastí kapsu. Tak jako v případě výroby elektřiny ze slunečních paprsků.

Pravičák popisuje, jak se stát pitomcem a ještě se nechat obrat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrárna s chladícími věžemi

Odboráři argumentují, že chtějí osm až devět platů, protože tam kde doteď pracovali, je německá firma. A tam, jak tvrdí odbory, je při zavírání podniku odstupné jeden rok. Na tohle upozorňuje komentátor František Matějka a rozkrývá příběh o dotacích v oblasti výroby elektřiny ze slunečních paprsků.

Ta se podle něj zavedla, když se spřáhli environmentalisté s politiky. „Vymysleli, jak připravit jiné lidi o peníze tak, aby to za použití vzletných a rádoby ušlechtilých slov o oteplování planety, hledání nových zdrojů elektrické energie, vytvoření nových pracovních míst a udržitelnosti hospodářského růstu, hezky vypadalo,“ píše.

Jedni tedy za chvíli začali vyrábět sluneční panely a druzí v rychlosti stavěli elektrárny. Stát tehdy garantoval výkupní ceny za takto vyrobenou elektrickou energii. „Ve skutečnosti tak za peníze daňových poplatníků vznikly ryze soukromé provozy a lidé dostali, byť zcela uměle vytvořenou, práci,“ vysvětluje Matějka.

Za čas ale došlo v politických kruzích k přehodnocení původních záměrů. Sled událostí byl podle komentátora následující. Výrobní prostory začaly zanikat a soukromí majitelé slunečních elektráren stihli rychle prodat své elektrárny společnosti ČEZ za tržní cenu. „Tento skvělý byznys pro vyvolené samozřejmě nezaplatí nikdo jiný, než zákazníci ČEZu ve svém vyúčtování, a kdyby byl snad ČEZ ve ztrátě, tak to na 100 % doplatí ze svých daní i ti, co jeho zákazníky nejsou,“ rozkrývá financování komentátor.

Výsledkem akce tedy jsou přesunuté miliardy ze státního rozpočtu do soukromých rukou a naprosté nepochopení situace lidmi, kteří budou propuštěni. Jako v případě německé společnosti Schott Solar. Ta končí s výrobou solárních panelů a fotovoltaických systémů. Musí tedy prospustit 497 lidí z Valašska.

Podle Matějky je ale nejhorší, že se takový příběh nestane mementem ve smyslu „takto, proboha, už nikdy!“

„Zase se najde pár chytráků, kterým hodí hlas dostatek pitomců, co se pak nechají obrat o své vydělané peníze a ještě se u toho budou přiblble usmívat, zatímco jiní si na dotacích namastí kapsu a následně propuštění zaměstnanci znovu nebudou chápat, proč je zrovna na ně osud tak zlej,“ dodává komentátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…