Aleš Valenta: Po volbách v Německu

29.10.2019 20:18 | Zprávy

I ve třetích letošních zemských volbách v jedné z východních spolkových zemích dosáhla Alternativa pro Německo vynikajícího výsledku. V Durynsku skončila druhá s více než 23 % za postkomunistickou Levicí předsedy vlády Bodo Ramelowa. Počátkem září získala téměř stejné procento hlasů i v Braniborsku, zatímco v Sasku se pro AfD rozhodlo dokonce více než 27 %. Ve všech těchto zemích zaznamenaly SPD a CDU citelné, resp. těžké ztráty.

 Aleš Valenta: Po volbách v Německu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aleš Valenta

Ve všech třech případech Alternativa mimořádně posílila (v Durynsku se její elektorát více než zdvojnásobil), a to navzdory krajně nepřátelské kampani mainstreamových médií a ostatních stran. Na předsedu AfD v Durynsku B. Höckeho, považovaného za hlavu národoveckého křídla ve straně, rozpoutali němečtí novináři po nedávném útoku antisemitského fanatika na synagogu v Halle doslova štvanici. Navzdory tomu AfD v Durynsku zvítězila ve všech věkových kategoriích voličů do 59 let; jen masivní podpora starších a starých lidí zajistila vítězství Levici.

Úspěchy AfD komplikují sestavování zemských koalic. V Braniborsku to pomohlo do vlády Zeleným,  protože oslabená koalice SPD-CDU ztratila většinu. Vznikla proto tzv. koalice Jamaica, složená z CDU, SPD a Zelených. Ke stejnému výsledku spějí i povolební rozhovory v Sasku. V Durynsku však všechny tyto strany oslabily natolik, že většinu dohromady nedají (a to dokonce ani za pomoci FDP, která se jen těsně přehoupla přes pětiprocentní hranici). Jsou proto jen dvě možnosti: vláda Levice s CDU, nebo menšinová vláda Levice s tichou podporou CDU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…