Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla: Otevřený dopis vládě

22.06.2019 19:34 | Zprávy

ICOMOS apeluje na vládu aby neschvalovala věcný záměr nového stavebního zákona, otevře cestu ničení památek.

Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla: Otevřený dopis vládě
Foto: icomos.cz
Popisek: ICOMOS - logo

Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla (ČNK ICOMOS) dnes Vládu ČR otevřeným dopisem upozornil na problémy spojené se záměrem nového stavebního zákona. Ten má projednat vláda už v pondělí 24.6. 2019. Současný návrh protěžuje zájmy developerů na úkor ochrany kulturních památek, neřeší zrychlení výstavby pro drobné stavebníky a zároveň buduje drahý systém integrovaného stavební úřadu, který představuje vysoce korupční prostředí.

Postup Ministerstva pro místní rozvoj při vypořádání zásadních připomínek vzbuzuje obavy odborné veřejnosti o nevyváženosti návrhu zákona. „Existuje podezření, že skutečným cílem zpracovatele věcného záměru není usnadnit život drobným stavebníkům, ale umožnit například výstavbu výškových budov v ochranném pásmu pražské památkové rezervace, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO,“ uvedl prof. Ing. arch. akad. arch. Václav Girsa, prezident ČNK ICOMOS a dodal: „Jak jinak si vysvětlit to, že MMR a Hospodářská komora v rámci vypořádání námitek trvají na integraci památkové agendy v ochranných pásmech do stavebních úřadů.“

V této souvislosti stojí za pozornost, že členem kolegia ministryně pro místní rozvoj k rekodifikaci stavebního práva je společnost Central Group, která připravuje řadu kontroverzních developerských projektů právě v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace.

„Tyto projekty výškových staveb porušují pravidla památkové péče a jsou předmětem řízení, které v současnosti vede s hlavním městem Centrum světového dědictví UNESCO. Central Group i další developerské společnosti s investičními zájmy v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace jsou také významnými podporovateli Hospodářské komory, která věcný návrh připravuje a má na jeho základě vytvořit i paragrafované znění zákona,“ uvádí v otevřeném dopise Václav Girsa.

Zásadní připomínky k návrhu zákona vyjádřily všechny relevantní instituce, nakonec  i sekce Legislativní rady vlády doporučila významné přepracování návrhu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…