Evropa zjara 2019 podle Jiřího Jírovce

10.03.2019 1:21 | Zprávy

Spisovatel Ivo Fencl se rozhodl vyzpovídat Jiřího Jírovce, vystudovaného analytického chemika, který dlouhé roky pracoval v chemické laboratoři Ústavu geologických věd UK. V roce 1986 emigroval do Kanady, kde následujících třináct let pracoval ve společnosti Atomic Energy of Canada Ltd. S nástupem internetu se začal intenzívnějí zajímat o dění ve své vlasti, v posledních letech je velice aktivním komentátorem politického dění u nás, v Evropě, ale i v Severní Americe.

Evropa zjara 2019 podle Jiřího Jírovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

FENCL: Mnozí čtenáři LUKU nijak neadorují Ameriku. Přesto předestřu tuto tezi: Amerika vždy podrží Británii, i kdyby skrytě, a snad se to děje již teď.
Odchod Britů z Unie uškodí, říkám, jen Unii, ač o tom její aktuální propaganda nesvědčí. Anglii naopak samostatnost (pro ni typická) pomůže a řekl bych, že by zdárně odešla z EU i s pouhou psychologickou podporou Států. Nebo moc sním?

JÍROVEC: Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Co je Amerika? Země přistěhovalců, tedy ekonomických migrantů. A proti nim teď oplocuje hranici?
Co je to za politický systém, který ukradl (nebo spíš vyprázdnil) pojmy jako lidská práva a demokracie?
Nejde snad o zemi zkorumpovaného Senátu i Kongresu? Není to snad systém, který jedněm umožňuje vydělat obrovské peníze a jiné drží v chudobě, na úrovni země Třetího světa? Určitě již nejde o společnost, která šedesátých letech úspěšně vystupovala proti rasové segregaci a válce ve Vietnamu.

FENCL: A Brexit?

JÍROVEC: Brexit byl, jak se již zapomíná, spojen s fintou britského premiéra Camerona, jejímž smyslem bylo rozvrátit opozici a upevnit v dalších volbách pozici konservativní strany. Slíbil referendum přesvědčen, že Británie zůstane v EU. V referendu prohrál, skončil v politice a přišla Theresa May. Ta se pokusila porážku obrátit ve vítězství a postavila se do pozice zastánkyně vůle lidu. To se úplně nepodařilo, protože stejný obrat provedl liberál Jeremy Corbyn.
A tak referendum prokázalo, že složitý problém není možné zjednodušit na jednoduchou otázku s odpovědí ANO/NE.

O tom, zda a jaký měly USA na Brexitu zájem, se nemluví a lze pochybovat, že by Američané chtěli pomáhat Británii zpátky na výsluní.
Před napadením Iráku existovala spolupráce George Bushe Jr. a Tony Blaira, ale dávno vyčichla. Bush tehdy ostatně potřeboval komplice. A manipulace s informacemi, hraničící s válečným zločinem, zapadla do historie. Války v Afghanistánu, Iráku a Libyi nedopadly tak, jak se očekávalo, a k tomu soumrak globalizace.
Trump přišel s heslem America First a v jeho rámci chce rozbít systém volného pohybu peněz a zboží, protože toky bohatství hrozí změnou řečiště. Za této situace není důvod, proč by se USA měly s kýmkoli dělit, tedy pokud Trumpova iniciativa něco změní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…