Štěpán Křeček: EU chce osm miliard ročně za daň z tabáku

17.07.2025 15:49 | Komentář
autor: PV

Návrh směrnice by ve své současné podobě Českou republiku potrestal hned několikrát.

Štěpán Křeček: EU chce osm miliard ročně za daň z tabáku
Foto: ČT24
Popisek: Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček

„Evropská unie bude po Česku požadovat, aby každý rok odvedlo zhruba 8 miliard korun ze spotřební daně přímo do unijního rozpočtu. Tento návrh včera večer zveřejnila Evropská komise jako součást revize Evropské směrnice o spotřební dani z tabákových výrobků. Komise přitom chce členským zemím napřímo nařizovat, jakou sazbu spotřební daně musí na nikotinové výrobky uvalit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Směrnice o spotřební dani z tabákových výrobků určuje minimální výši sazeb spotřební daně, kterou musí členské země nastavit pro jednotlivé kategorie tabákových a nově i dalších nikotinových výrobků. A právě z této sazby budou muset členské země podle návrhu Evropské komise odvádět 15 procent svých příjmů rovnou do unijního rozpočtu. Vzhledem k tomu, jak vysoké sazby Komise navrhuje, je jasné, že Česko bude muset spotřební daň z nikotinových výrobků výrazně zvýšit, aby minimální sazbě vyhovělo. Při takto nastavených sazbách to bude znamenat, že zhruba 8 miliard korun ze spotřební daně půjde namísto do českého rozpočtu rovnou do rozpočtu unijního.

Česko se přitom už od roku 2020 potýká s tím, že příliš vysoká sazba spotřební daně vede k poklesu výběru. Vloni rozpočet počítal s tím, že od uživatelů nikotinu získá 61,7 miliardy korun, ve skutečnosti vybral jen 56,9. Předloni byl pak výběr oproti plánu v minusu dokonce přes 12 miliard korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…