Hrozí amerikanizace evropského filmového průmyslu?

03.09.2015 15:28 | Zprávy

Jednotný digitální trh navržený letos na jaře evropskou komisí v rámci strategií Evropy 2020 má především vyjít vstříc rozvoji digitálních technologií a s tím související současné tendenci rostoucího sledování filmů přes internet. Ze stran filmařů se ale na letošních filmových festivalech ozývalo velké množství kritiky této strategie, většinou ohledně „amerikanizace“ evropského filmového průmyslu. Hrozí něco takového? Na otázky odpovídá Přemysl Martinek (Artcam, Státní fond kinematografie).

Hrozí amerikanizace evropského filmového průmyslu?
Foto: SFK
Popisek: Státní fond kinematografie, logo

Je reforma filmové distribuce dnes nutná? Je současný systém zastaralý?

Systém filmové distribuce je určitě v krizi, podobně jako tomu bylo před pár lety u hudebního průmyslu. Po digitalizaci sálů a rozmachu velkých VOD platforem čelíme nedostatku prostoru, s čímž souvisí malý odbyt pro současný evropský film, kterého je ovšem také díky štědrým podporám státu a ochotě investorů nadbytek.

Vnímáte tedy myšlenku jednotného digitálního trhu spíš pozitivně nebo spíš negativně?

Myslím, že nám pořád schází jasnější představa, jak by mohl jednotný digitální trh reálně vypadat, a jaký tedy bude mít efekt na produkci a distribuci filmů. Takže v tuto chvíli je to tak vyrovnané. Nicméně vnímám, že by to byl poměrně ostrý zásah do způsobu obchodování s licencemi na evropské filmy a z pohledu lokálních distributorů zásah rozhodně negativní. Přišli by totiž o možnost obchodovat licence pro uvedení filmu na internet, které dnes sice nevynášejí horentní sumy, ale pořád jsou součástí výnosů z filmu a dá se předpokládat, že součástí, která má růstový potenciál.

Jaké nejzásadnější změny by v rámci  jednotného digitálního trhu nastaly ve struktuře distribuce evropského filmového průmyslu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…