První kolo rumunských prezidentských voleb jednoznačně vyhrál euroskeptik George Simion, lídr Aliance pro svaz Rumunů (AUR). „Volba byla vnímána jako test vzestupu nacionalismu ve stylu Donalda Trumpa v Evropské unii,“ napsala k prvnímu kolu voleb americká zpravodajská stanice CNN s tím, že po sečtení 98 procent hlasů získal Simion 40 procent. Druhý starosta Bukurešti Nicusor Dan získal 21 procent hlasů.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
„Toto není jen volební vítězství, je to vítězství rumunské důstojnosti. Je to vítězství těch, kteří neztratili naději, těch, kteří stále věří v Rumunsko, svobodnou, respektovanou a suverénní zemi,“ řekl Simion.
Simion kritizuje poskytování vojenské pomoci Ukrajině, kritizuje EU a názorově se staví po bok maďarského premiéra Viktora Orbána a říká, že rozumí Trumpovi v jeho snaze vybudovat znovu skvělou Ameriku. On by prý chtěl totéž udělat s Rumunskem.
Simionovi byl v roce 2024 na tři roky zakázán vstup na Ukrajinu za to, co Kyjev označil za „systematické protiukrajinské aktivity“. Simion popírá, že by byl protiukrajinský nebo proruský, a tvrdí, že je pouze prorumunský. Podle serveru Politico z evropských politiků vzhlíží k italské premiérce Georgii Meloniové. Označil pravicovou italskou premiérku za politickou hrdinku a vyzval k „melonizaci“ Evropy.
Prezidentský kandidát se nechal vidět po boku Calina Georgesca, nezávislého kandidáta, který vyhrál první kolo prezidentských voleb z konce roku 2024, ale rumunský ústavní soud tyto volby zrušil s tím, že Georgescu byl podporován třetí stranou ze zahraničí.
Georgescu označil tyto další volby za podvod a Simion sliboval, že navrátí demokracii.
Nejčtenější německý deník Bild s odvoláním na další média naznačil, co bude možné od Simiona čekat, pokud vyhraje druhé kolo prezidentských voleb.
„Jsem na stejné vlně jako Donald Trump a Giorgia Meloniová. Nejsem liberál. Se mnou se v Rumunsku nebudou konat žádné svatby homosexuálů.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.