První z nich se odehraje dnes v noci po uzavření amerických trhů a bude jím zveřejnění výsledků firmy s největší tržní kapitalizací tedy Applu (a to i po včerejší ztrátě 3 %). Z globálního hlediska bude zbytek světa vidět, jak se drahým produktům s logem nakousnutého jablka (zejména iPhonům) dařilo ve třetím kvartále v Číně. Pokud čísla ukáží, že se nic dramatického neděje (což je náš scénář), tak i globální obavy ze situace v druhé největší ekonomice světa mohou dále poklesnout.
Druhá důležitá událost pak přijde na pořad ve středu večer a bude spojena se zasedáním americké centrální banky. Fed resp. FOMC tentokrát nebude pořádat tiskovou konferenci, na které by šéfová centrální banky - Janet Yellenová trhům interpretovala výsledky jednání. Sezení FOMC nyní nebude tak důležité jako minule, kdy se hrálo o to, zdali Fed zvýší úrokové sazby.To tentokrát nikdo neočekává, stejně tak jako, že se by tak mohlo stát i na následujícím zasedání. A o to právě půjde - zdali si FOMC bude chtít ponechat otevřená vrátka k tomu, aby zvýšil úrokové sazby ještě letos, což je mimochodem měsíc a půl starý názor velké většiny členů FOMC. Problém je, že kromě pozitivní reakce akciových trhů ve světě - tedy pro Fed na důležitých trzích v USA a Číně - se toho příliš nezměnilo. Makroekonomická konjunkturální data zůstávají smíšená, přičemž inflace je stále proklatě nízko. Nicméně k jisté optické stabilizaci v zahraničí došlo, což se může objevit i v komentáři FOMC, který bude méně akcentovat vnější rizika pro americkou ekonomiku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV