Protože vzniklá škoda je na první pohled i laikům zřejmá, podrobná analýza všech podkladů a informací vyústila v podání hromadného trestního oznámení, na kterém spolupracovali Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, Matěj Stropnický ze Strany zelených, Ondřej Profant z České pirátské strany a Adam Scheinherr z iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat. K trestnímu oznámení bude navíc orgánům činným v trestní řízení k dispozici znalecký posudek soudní znalkyně v oboru stavebnictví – Miloslavy Pošvářové.
Dne 6. května 2016 bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti se vznikem rozsáhlých škod z důvodu chybějící řádné správy a údržby Libeňského mostu. Pro potřebu odborné orientace a pochopení celého souboru problémů bude k šetření orgánů činných v trestním řízení k dispozici znalecký posudek, který zajišťuje a hradí Stínové ŘSD. Trestní oznámení obsahuje některé jeho předběžné závěry a zjištění. Autorem posudku je soudní znalec na dopravní stavby a mosty Miloslava Pošvářová, která k tomu uvádí: „Předmětem znaleckého posudku je odpověď na otázky, zda najatý správce komunikace a mostu - Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK), vykonával od roku 1992 potřebnou činnost v rozsahu závazných norem a předpisů, zda se řídil závěry výsledků posudků a analýz, zda vykazovaný rozsah činnosti TSK odpovídá skutečně potřebným opravám a zda nebylo možné včas zabránit poškozování mostu a vzniku následné škody v řádech stovek milionů Kč.“ Znalecký posudek také hodnotí stávající metodiku správy majetku a postup majitele mostního objektu, hl. města Prahy. Zarážející je, že posudky si v minulosti nechalo zpracovat TSK v řádech desítek milionů Kč a je nezbytné se ptát, zdali byly potřeba a proč se jejich závěry nevyužily.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV