Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry

05.05.2019 7:35

Japonsko uskutečnilo po dvou stech letech (poslední abdikace císaře se uskutečnila v roce 1816) změnu, týkající se císařského trůnu ještě za života dosavadního císaře.

Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Novým císařem se stal syn dosavadního císaře. Japonci se na tuto změnu na císařském trůnu připravovali dlouhou dobu. A předání císařských insignií, které proběhlo mezi dosavadním císařem Akihitem a jeho synem, novým tennem Naruhitem, bylo provázeno nezvyklými událostmi. Japonci dostali v této souvislosti při vstupu do nové císařské éry desetidenní pracovní volno(!). Po deset dní nepracuje dokonce ani burza v Tokiu. A Japonci tak mají oslavovat ve volném čase změnu na chryzantémovém trůně.

Hirohito, otec nyní již bývalého císaře Akihita, stál v čele Japonska celá desetiletí zejména v letech agrese Japonska v Asii a v průběhu celé II. světové války. Po skončení války, kterou Japonsko zdrcujícím způsobem prohrálo, se Hirohito vzdal svého božství (1946) a byl to on, kdo ve svém rozhlasovém projevu po kapitulaci své země vysvětlil Japoncům novou situaci, které se musí přizpůsobit. Podle ústavy, jež byla přijata po válce, a nese rukopis Američanů, je japonský císař není už jen „symbolem státu a jednoty lidu". Je tedy jen ceremonialní hlavou státu.

V každém případě Akihito, odstupující tenno, projevoval po dlouhou dobu své vždy velmi příjemné pacifistické sklony. Přivedl Japonsko, poté co se stal po smrti Hirohita císařem, do moderní éry. I v ní si ovšem Japonsko udržuje stále své jedinečné tradice. Tradice instalace nového císaře, intronizace, trvá v Japonsku již 2700 let.

Dnes již bývalý japonský císař Akihito prolomil za své vlády některá společenská tabu. Dokázal, v některých případech, že je plně na straně svého lidu. Dokázal se také omluvit za zločiny japonské armády spáchané v Japonskem napadených zemích v průběhu II. světové války i před ní.

Jak jsem měl možnost osobně Akihita poznat, byl to muž velmi skromný, zajímající se hluboce o přírodu a ochranu životního prostředí.

Rád vzpomínal na svůj pobyt v Praze v Kaiserštejnském paláci blízko Vltavy. Musel jsem mu v našem rozhovoru popsat, jak byl tento palác poničen velkou povodní v roce 2002. V té době jsem totiž působil jako náměstek primátora na pražské radnici a při své návštěvě u japonského císaře jsem ještě celou věc měl v dobré paměti. Akihito je tedy velkým přítelem naší země a Prahy.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …