Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry

05.05.2019 7:35 | Zprávy

Japonsko uskutečnilo po dvou stech letech (poslední abdikace císaře se uskutečnila v roce 1816) změnu, týkající se císařského trůnu ještě za života dosavadního císaře.

Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Novým císařem se stal syn dosavadního císaře. Japonci se na tuto změnu na císařském trůnu připravovali dlouhou dobu. A předání císařských insignií, které proběhlo mezi dosavadním císařem Akihitem a jeho synem, novým tennem Naruhitem, bylo provázeno nezvyklými událostmi. Japonci dostali v této souvislosti při vstupu do nové císařské éry desetidenní pracovní volno(!). Po deset dní nepracuje dokonce ani burza v Tokiu. A Japonci tak mají oslavovat ve volném čase změnu na chryzantémovém trůně.

Hirohito, otec nyní již bývalého císaře Akihita, stál v čele Japonska celá desetiletí zejména v letech agrese Japonska v Asii a v průběhu celé II. světové války. Po skončení války, kterou Japonsko zdrcujícím způsobem prohrálo, se Hirohito vzdal svého božství (1946) a byl to on, kdo ve svém rozhlasovém projevu po kapitulaci své země vysvětlil Japoncům novou situaci, které se musí přizpůsobit. Podle ústavy, jež byla přijata po válce, a nese rukopis Američanů, je japonský císař není už jen „symbolem státu a jednoty lidu". Je tedy jen ceremonialní hlavou státu.

V každém případě Akihito, odstupující tenno, projevoval po dlouhou dobu své vždy velmi příjemné pacifistické sklony. Přivedl Japonsko, poté co se stal po smrti Hirohita císařem, do moderní éry. I v ní si ovšem Japonsko udržuje stále své jedinečné tradice. Tradice instalace nového císaře, intronizace, trvá v Japonsku již 2700 let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…