Jiří Švihla: Věřitelů WPB Capital hlásících se o peníze ubývá. Stále zbývá vyplatit kolem tří tisíc klientů

27.01.2015 11:17

Takřka sedm tisíc klientů zkrachovalé družstevní záložny WPB Capital si od října loňského roku mohlo začít vybírat své vklady. Téměř 60 procent z nich mělo v záložně uloženo přes půl milionu korun. Zatím si své peníze vyzvedlo 57 procent klientů kampeličky. Fondu pojištění vkladů zvývá vyplatit kolem 216 milionů korun.

Jiří Švihla: Věřitelů WPB Capital hlásících se o peníze ubývá. Stále zbývá vyplatit kolem tří tisíc klientů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Největší nápor věřitelů, kteří se začali hlásit o své vklady, zaznamenal Fond pojištění vkladů právě v říjnu. „Počet klientů, kteří se hlásí o své náhrady, klesá. V prvním týdnu zahájení výplat se o své vklady přihlásilo 1763 klientů, v druhém týdnu 743 klientů a ve třetím 351 klientů. V současné době to jsou desítky klientů týdně. Odhadujeme, že počet klientů, kteří si náhradu nevyzvednou vůbec, bude zřejmě dost vysoký. Jednat by se mohlo zhruba o 20 procent klientů. Prozatím se o své vklady nepřihlásilo přes 2900. Mezi nimi je i desítka těch, kteří mají nárok na částku vyšší než 2,5 milionu korun,“ popsal advokát Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital.

Po třech letech ode dne zahájení výplat, tedy v říjnu 2017, se nárok věřitelů WPB Capital na výplatu náhrady stane promlčeným. „Nevyzvednuté náhrady klientů propadnou zpět do Fondu pojištění vkladů. O tyto nevyzvednuté peníze se tak zvýší zůstatek Fondu, který se v budoucnu použije na výplaty dalších bank a kampeliček. Navíc díky letošnímu zvýšení odvodů družstevních záložen z objemu pojištěných vkladů z 0,04 procenta na 0,08 procenta očekáváme, že zůstatek Fondu vzroste oproti roku 2014 zhruba o 40 milionů korun,“ uvedla Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Dohled nad výplatou náhrad věřitelům, sestavování účetních rozvah i vedení soudních sporů – to je hlavní náplň činnosti likvidátora zkrachovalé kampeličky.

„Spolupráci s Fondem pojištění vkladů lze označit za bezproblémovou. Kromě hladkého průběhu výplaty vkladů v současné době s týmem odborníků zahajujeme přípravné kroky směřující k realizaci prodeje likvidační podstaty a zároveň vedeme větší množství soudních sporů. Tím nejvýznamnějším je soudní spor se společností LLAINFAIR CARAINION CWNI DALIANNOL LTD., týkající se údajně postoupených pohledávek z hypotečních úvěrů,“ doplnil Jiří Švihla.

Jiří Švihla zahájil svou advokátní praxi současně se znovuobnovením samostatné, svobodné a nezávislé české advokacie, a to již 1. července 1990. Od této doby působí Jiří Švihla na trhu právních služeb jako samostatný advokát. Advokátní praxe je realizována nepřetržitě, bez ztráty kontinuity.

Jiří Švihla je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1983–1987). Již od samého počátku výkonu samostatné advokacie je Jiřím Švihlou poskytováno právní poradenství zahraničním klientům, především klientům z Rakouska a Německa.

Jiří Švihla je od roku 2009 zapsán v Seznamu insolvenčních správců, přičemž získal také oprávnění vykonávat činnost jako zvláštní insolvenční správce.

Jiří Švihla byl Krajským soudem v Brně usnesením ze dne 25. června 2014 jmenován likvidátorem spořitelního družstva WPB Capital.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Ukrajinští neonacisté slavili narozeniny A. Hitlera

21:37 Jan Urbach: Ukrajinští neonacisté slavili narozeniny A. Hitlera

Ve výročí narození Adolfa Hitlera ukrajinští neonacisté uspořádali v Charkově turnaj v boji noži. P…