Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

09.05.2025 15:57 | Komentář
autor: PV

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil příležitosti média, které má svobodu pro sledování veřejného zájmu, protože se nemusí řídit ziskem.

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Byl generální ředitel České televize Jan Souček opravdu tak slabý, že si zasloužil okamžitý vyhazov rozhodnutím drtivé většiny Rady ČT? Třeba Milan Šmíd na unikátním internetovém „me-zine“ o médiích Louč si nemyslí, že byl naplněn zákon, který s takovým krokem počítá v případě¨, „neplní-li Česká televize úkoly veřejné služby podle tohoto zákona“ (čili zákona o ČT).

„Při sledování záznamu jednání bylo zábavné sledovat, jak se radní účelově snažili v usnesení naplnit důvody pro odvolání Součka podle paragrafu 9/7a zákona o ČT šesti body, v nichž se šermovalo s pojmy "dobré jméno", "důvěryhodnost České televize", "reputace nezávislého média", "řádný hospodář." Jenže podle autora naprostá většina uvedených bodů se týkala jednotlivých, občas nepodstatných manažerských selhání Jana Součka. (ZDE)

Přiznám se, že jsem jednání rady nesledoval a ani sledovat nehodlám. Odvolat generálního ředitele je jednou z mála reálných věcí, kterou může tato rada zasáhnout do života České televize ve smyslu ochrany diváků a veřejného zájmu. Sice k ní proudí spousta stížností (ve svém televizním životě jsem se s ní taky párkrát drsně utkal), ale větší váhu má kvalitní právní zastoupení ČT, protože většinou se jedná o konflikt se silnými korporátními zájmy, které může ohrozit publicistika, chráněná veřejnoprávností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Na prezidenta Pavla zřejmě působí tropická vedra

15:21 Jiří Paroubek: Na prezidenta Pavla zřejmě působí tropická vedra

Jak jinak se dá pochopit jeho dnešní vyjádření, že pokud už tedy by měl být v té delegaci vlády na s…