Premiér Enrico Letta nebyl sesazen parlamentním hlasováním o důvěře, nýbrž při hlasování v ústředním výboru své vlastní Demokratické strany. A to navrhlo do funkce premiéra tajemníka strany, 39letého starostu Florencie Mattea Renziho.
Enrico Letta se ničím neprovinil, jen mu jeho vlastní strana vyčetla, že dramatická hospodářská i sociální krize si vyžaduje energická a razantní opatření – a na to on byl příliš měkký. Renzimu naopak energie, odvaha i obrovská sebedůvěra nechybí a ukázal to hned, 50% ministrů jsou ženy, průměrný věk vlády je 42 let a nejstaršímu členu kabinetu – ministrovi financí Padoanovi je 62.
Další krok levé křídlo strany úplně omráčilo: znesvětil chrám. Do sídla strany totiž pozval ďábla, Silvia Berlusconiho. „Itálie potřebuje hlubokou reformu institucí – parlamentu, volebního zákona, soudnictví i pracovního trhu. A takové věci se dělají jen pokud možno se souhlasem všech. Berlusconi je protivník, ale dokud mu Italové budou dávat miliony hlasů, bude nutné se s ním domluvit na společných krocích“, prohlásil Renzi a Berlusconi byl jen rád, že se dostal z izolace. Jeho strana „Forza Italia“ je sice v opozici, ale vládní opatření nesabotuje.
Mnoho Italů vnímá Renziho jako jakousi poslední šanci jak dostat zemi z vleklé hospodářské a sociální krize. A asi proto při volbách do Evropského parlamentu Demokraté získali rekordních 40,5% hlasů. Bylo jasné, že Demokraty tentokrát volili i ti, kteří se na levici vždy dívali nevraživě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas