„Za vlády Petra Fialy jsme se stali rekordmany v drahotě: máme nejdražší elektřinu v EU, nejméně dostupné bydlení, klesající reálné mzdy i důchody nebo rostoucí ceny potravin,“ zkritizovala kabinet předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová. „Nechceme však jen kritizovat. Přicházíme s plánem, který by zvedl životní úroveň milionům lidí – a stát to zvládne, pokud bude konečně stát na straně občanů, ne korporací,“ dodala.
Sedm programových jistot SOCDEM:
Práce tě musí uživit: Aspoň litr na den
Zvýšení minimální mzdy na 31 tisíc Kč do roku 2028 a narovnání tabulkových platů.
Tisícovka v kapse navíc
Zvýšení slevy na poplatníka a snížení daňové zátěže pracujících.
Kroužkovné: 10 tisíc pro děti
Příspěvek až 10 tisíc Kč ročně na sport, kroužky, doučování a školní akce.
Prarodičák: Rok za každé dítě
Možnost odejít do důchodu o rok dříve za každé vychované dítě, zastropování věku na 65 let.
Bydlení je naše zbrojení
Vídeňský model: Výstavba a nákup až 100 tisíc státních bytů s regulovaným nájmem za 80 mld. Kč ročně.
Energie za hubičku: Francouzský recept
Zestátnění ČEZ a zavedení regulovaných cen elektřiny pro domácnosti i firmy.
13. důchod: Vánoční jistota
Každoroční výplata 10 tisíc Kč navíc pro každého seniora před Vánoci.
„Stát tu má být pro občana, ne proti němu – a nejen občas, ale celý život,“ uvedla Jana Maláčová. „Vize 2035 není abstraktní sen, ale realistický program, který se opírá o zkušenosti lidí a inspirace ze zahraničí. A hlavně: máme jasný plán, jak to zaplatit,“ doplnila.
Další body z programu Vize 2035:
- Ochrana zaměstnanců: Šéf musí respektovat pracovní dobu a nesmí po zaměstnanci vyžadovat být k dispozici po pracovní době na mobilu nebo online.
- Zdravotnictví: Garance vyšetření v termínu
- Nulová DPH na základní potraviny
- Majetková daň pro multimilionáře po vzoru Norska
- Legalizace konopí jako v Německu – přísná pravidla, méně represí
- Doprava zdarma v městech a krajích od roku 2028
- Zestátnění vodárenských podniků – voda nesmí být byznys
- Daňový tlak na spekulanty s pozemky – buď stavíš, nebo platíš víc
- Novomanželské bezúročné půjčky a odpisy dluhu za děti
- Nárok na lázně pro seniory od 65 let
- Zaručená práce do tří let – konec dlouhodobé nezaměstnanosti
Plachty na Lidovém domě reagují na antisociální politiku vlády
Součástí představení programu byla i symbolická akce: vyvěšení tří plachet na Lidový dům, sídlo SOCDEM. Dvě z nich ostře kritizují selhání současné vlády v sociální oblasti a skandály vlády včetně kauzy Dozimetr a neochoty premiéra Fialy řešit podezření okolo ministra vnitra Víta Rakušana, třetí představuje Sedm jistot SOCDEM jako pozitivní alternativu.
„Ministr Rakušan používá ministerstvo vnitra pro PR triky a pověsil na něj nevkusnou plachtu s ruským prezidentem v pytli na mrtvoly, my nabízíme fakta a nabídku konkrétních řešení,“ uvedl první místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek.
„Abychom poukázali na to, že antisociálnější vládu jsme v historii ještě neměli, vyvěsili jsme na Lidový dům plachtu, na které premiérovi Fialovi připomínáme, že by měl přestat pohřbívat sociální jistoty a musí začít řešit problémy tří milionů Čechů ohrožených chudobou,“ vysvětlil Zaorálek.
Druhá plachta připomíná ještě závažnější skutečnost, že kauzy vládních stran provázejí záhadná úmrtí. Například v kauze Dozimetr, kde podle vyšetřovatelů bylo zpronevěřeno 115 milionů korun a kvůli které muselo odejít z politiky několik členů hnutí STAN, už záhadně zemřelo pět svědků. Někteří svědci si dokonce sháněli ochranku. „Za měsíc má začít soudní proces a obáváme se, že budeme muset plachtu přelepit, protože počet mrtvých možná ještě vzroste,“ doplnil Zaorálek.
„Zaráží nás, že premiér Fiala nechá ministra vnitra Rakušana ve vládě,“ pozastavil se Zaorálek. „Není to tím, že Rakušan kryje premiéra v jeho kauze Kampelička, kde si premiér údajně „zapomněl“ milion korun?“ otázal se s tím, že bývalý majitel kampeličky je také po smrti.
Třetí plachta představuje řešení pro občany. SOCDEM touto akcí navazuje na otevřenou debatu o potřebě obnovy důvěry ve stát a férové zacházení s občany. Podle Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN ČR) žijí v Česku tři miliony lidí pod nebo těsně nad hranicí chudoby, což je v evropském kontextu alarmující unikát. Potvrzuje to i nedávný průzkum agentury STEM/MARK, podle kterého přibližně třetina Čechů nemá žádné úspory, nebo jsou nižší než jejich měsíční mzda. Z toho vyplývá, že jakýkoli větší nečekaný výdaj může mít devastující dopad na jejich finanční situaci.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV