Lukáš Kovanda: Nemovitosti v ČR letos zdražují nejvíce v celé EU, plyne z dat Eurostatu

19.07.2017 15:29

Ceny nemovitostí v ČR rostly v prvním čtvrtletí letošního roku nejvýrazněji v celé Evropské unii. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat. Nemovitosti v ČR zdražily letos v prvním kvartále meziročně o 12,8 procenta.

Lukáš Kovanda: Nemovitosti v ČR letos zdražují nejvíce v celé EU, plyne z dat Eurostatu
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Dvojciferným tempem rostly v EU přitom už jen v Litvě, o 10,2 procenta, a v Lotyšsku, o 10,1 procenta. Situace v ČR je tedy v kontextu EU varovná. Za rizikový vývoj v ČR mohou zejména dva klíčové faktory. Prvním jsou až příliš dlouhá stavební řízení, která developerům a dalším podnikatelům ve stavebnictví neumožňují pružně reagovat na současnou zvýšenou poptávku po bydlení, která odráží obecnou ekonomickou prosperitu České republiky, zejména pak růst reálných mezd. Druhým faktorem, jenž je třeba hledat za dramatickým zdražováním nemovitostí v ČR, je měnová politika České národní banky. Ta při zahajování svého intervenčního režimu v listopadu 2013 explicitně deklarovala, že kromě jiného z důvodu zahájení režimu zdraží právě také nemovitosti. Intervence přispěla ke stlačení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů v ČR a tím tedy ke zvýšení poptávky po nemovitostech. Podílela se také na snížení výnosové atraktivity dalších investičních nástrojů, například dluhopisů, což pozornost investorů namířilo také právě k nemovitostem. ČNB tak zejména letos v prvním čtvrtletí „uvízla v pasti“, jelikož se loni napevno zavázala ukončit režim až nejdříve v letošním druhém kvartále. Korunu tak v rámci intervenčního režimu paradoxně oslabovala i ve čtvrtletí, v němž – jak z dnešním dat Eurostatu registrujeme – rostly ceny nemovitosti nejrychleji v celé EU. I mezičtvrtletně totiž letos v prvním kvartále ceny nemovitostí v ČR stoupaly nejrychleji v celé EU, a to o 2,9 procenta. Vzhledem k vývoji na nemovitostním trhu a obecně v tuzemské ekonomice nelze očekávat, že by dramatický růst cen nemovitostí v ČR v nejbližších čtvrtletích ustal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…