Lukáš Kovanda: Nemovitosti v ČR letos zdražují nejvíce v celé EU, plyne z dat Eurostatu

19.07.2017 15:29

Ceny nemovitostí v ČR rostly v prvním čtvrtletí letošního roku nejvýrazněji v celé Evropské unii. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat. Nemovitosti v ČR zdražily letos v prvním kvartále meziročně o 12,8 procenta.

Lukáš Kovanda: Nemovitosti v ČR letos zdražují nejvíce v celé EU, plyne z dat Eurostatu
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Dvojciferným tempem rostly v EU přitom už jen v Litvě, o 10,2 procenta, a v Lotyšsku, o 10,1 procenta. Situace v ČR je tedy v kontextu EU varovná. Za rizikový vývoj v ČR mohou zejména dva klíčové faktory. Prvním jsou až příliš dlouhá stavební řízení, která developerům a dalším podnikatelům ve stavebnictví neumožňují pružně reagovat na současnou zvýšenou poptávku po bydlení, která odráží obecnou ekonomickou prosperitu České republiky, zejména pak růst reálných mezd. Druhým faktorem, jenž je třeba hledat za dramatickým zdražováním nemovitostí v ČR, je měnová politika České národní banky. Ta při zahajování svého intervenčního režimu v listopadu 2013 explicitně deklarovala, že kromě jiného z důvodu zahájení režimu zdraží právě také nemovitosti. Intervence přispěla ke stlačení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů v ČR a tím tedy ke zvýšení poptávky po nemovitostech. Podílela se také na snížení výnosové atraktivity dalších investičních nástrojů, například dluhopisů, což pozornost investorů namířilo také právě k nemovitostem. ČNB tak zejména letos v prvním čtvrtletí „uvízla v pasti“, jelikož se loni napevno zavázala ukončit režim až nejdříve v letošním druhém kvartále. Korunu tak v rámci intervenčního režimu paradoxně oslabovala i ve čtvrtletí, v němž – jak z dnešním dat Eurostatu registrujeme – rostly ceny nemovitosti nejrychleji v celé EU. I mezičtvrtletně totiž letos v prvním kvartále ceny nemovitostí v ČR stoupaly nejrychleji v celé EU, a to o 2,9 procenta. Vzhledem k vývoji na nemovitostním trhu a obecně v tuzemské ekonomice nelze očekávat, že by dramatický růst cen nemovitostí v ČR v nejbližších čtvrtletích ustal. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.