Milan Mundier: Jak interpretovat dějiny?

03.02.2019 11:35 | Zprávy

Před nedávnem se rozproudila diskuse o tom, nakolik je výuka moderních dějin na českých školách ovlivněna jejich sovětskou verzí a proruským panslovanstvím.

Milan Mundier: Jak interpretovat dějiny?
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

V souvislosti s ní si nelze nevybavit to, co kdysi řekl Napoleon Bonaparte. Tento slavný francouzský vojevůdce, který je sám považován za velmi kontroverzní osobnost (a nutno říci, že zcela právem), označil historii za snůšku lží, na nichž se shodli vítězové. Je to v přímém rozporu s posláním, které by historie měla plnit, a které asi nejlépe pojmenoval americký prezident Thomas Jefferson, když řekl: „Historie tím, že lidi zpravuje o minulosti, umožňuje jim soudit přítomnost.“

Jefferson, který svými činy sám dějiny psal, měl bezpochyby pravdu, totéž ale můžeme říci také o Napoleonovi. Poté, co na začátku 50. let zachvátila Československo vlna vykonstruovaných politických procesů, začali z fotografií „mizet“ i významní představitelé komunistického režimu, kteří jej dlouho pomáhali budovat, ale postupem času upadli v nemilost. Již dříve přitom začalo docházet k relativizaci všeho dobrého, co přineslo období první republiky, jeden z jejích zakladatelů, prezident Tomáš Garrigue Masaryk, byl dokonce osočován z toho, že nechal střílet do dělníků. Obětí nechutné dehonestační kampaně se stal také protektorátní prezident Emil Hácha, když byl po několik let opakovaně označován za zrádce a kolaboranta. Byl to přitom právě Hácha, kdo se snažil (dokud mu síly sloužily) zmírňovat represe ze strany nacistického Německa vůči obyvatelům Protektorátu.

K ohýbání historie však nedocházelo pouze za minulého režimu a nedocházelo k němu pouze u nás. Oscarový režisér Oliver Stone natočil před pár lety dokumentární cyklus Americké století očima Olivera Stonea, protože nabyl (dle mého oprávněného) dojmu, že moderní dějiny nejsou na amerických školách interpretovány objektivním způsobem. Za tento svůj počin byl nejen chválen, ale také ostře kritizován, na což už je ovšem za tu dobu, co točí filmy a dokumenty, dobře zvyklý. Sluší se dodat, že Stone rozhodně nepatří k filmařům, kteří mají potřebu si něco dokazovat – za svou vlast krvácel ve vietnamské válce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Máte v plánu důchodovou reformu této vlády zrušit?

A máte vůbec připravenou nějakou vlastní? Protože za tu dobu, co jste byli ve vládě jste se nepředvedli, ač jste to slibovali. A vůbec nebylo by efektivnější, kdybyste se na ni jako politici shodli hromadně? Proč jste teď její projednávání bojkotovali, pokud vím, tak snad jako jediní. Nebo to máme č...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…