Pavel Černý: Mohou za to skutečně nože - anebo špatní lidé?

20.03.2019 12:03

aneb Známý instruktor a president LIGY LIBE se v novém filmu zamýšlí nad (ne)logikou navrhovaných omezení z Bruselu...

Pavel Černý: Mohou za to skutečně nože - anebo špatní lidé?
Foto: Archiv PČ
Popisek: Prezident spolku LIGA LIBE Pavel Černý, pplk. v.v.

Nedávná navrhovaná omezení ze strany EU ohledně možnosti nosit nože nemálo rozvířily veřejné mínění v České republice. A to přesto (anebo právě proto), že se k tomuto následně poněkud komicky na své stránce vyjádřilo zastoupení Evropské komise v Praze, tedy, že "žádné zákazy nožů EU nechystá, jen navrhuje členským státům, aby zvážily zda neomezit nošení nožů na veřejnosti..." (ZDE)

Následnou reakcí lidsko-právní platformy LIGY LIBE, sdružující v rámci petic proti bruselským nesmyslným zákazům na poli legálních soukromých zbraní na stovky tisíc našich občanů, byl na toto téma nyní vytvořen zajímavý osvětový film.
V tom právě Pavel Černý, známý instruktor a prezident Ligy, jednoduše a názorně vysvětluje, že cesta přijímání restriktivní legislativy ze států EU na západ od nás rozhodně k větší bezpečnosti nás všech nepovede - a pouze na to žel doplatí slušní občané, respektující zákony a nařízení. Ne rozhodně teroristé či zločinci.

Citujme přímo z jeho zmíněného filmu:

Evropská unie, krátce potom co prý v rámci boje proti terorismu přišla s onou zákazovou směrnicí v oblasti legálních soukromých zbraní nyní přichází s další podobnou, takříkajíc "lahůdkou". Její zvláštní výbor pro terorismus nechal již europarlamentem schválit takovou poměrně zajímavou klauzuli. No, posuďte sami:
"Vybízíme členské státy aby zvážily možnost stanovení zákazu nošení nožů bez pádného důvodu, zakazujícího především nejnebezpečnější nože, jako jsou zombie nože nebo motýlkové nože a aby toto opatření prosazovaly i v prostředí internetu..." (ZDE)

Ve spoustě zemí západní Evropy panují podobné zákazy již léta, ale například v Británii, tam nesmíte u sebe nosit nejenom nůž, ale i spoustu jiných věcí, které by vás asi i překvapily. Tam totiž nesmíte mít u sebe takzvaně "závadové předměty". Co to je? No může to být cokoliv. Může to být zapomenutý šroubovák, pilník, takovéto nůžky ve vaší tašce. Může to být možná kladivo, může to být možná železná trubka, sekerka, nebo dokonce i tato montpáka. A pokud něco z tohoto u vás najde britský policista, máte nemalý problém a budete muset hodně a hodně vysvětlovat, proč takový "nebezpečný předmět" u sebe vůbec nosíte. A pokud vaše vysvětlení dotyčného policistu neuspokojí a je to pouze na tom kterém konkrétním policistovi, kouká z toho nejenom tučná pokuta, ale možná i trestně-právní důsledky a následný záznam. A proč o tom všem vůbec mluvíme?

Protože přes to všechno, kriminalita a terorismus právě v Británii jsou na vzestupu a počet pořezaných, pobodaných a právě nožem usmrcených osob neustále stoupá. No, takže jim to moc nefunguje. No a přesto Evropská unie nyní chystá zákazy nošení nožů a to po vzoru zejména Velké Británie, zvláště těch zombie a motýlkových. O co se v tomto případě vlastně jedná? Člověk by totiž spíše čekal, že pod vlivem těch stupidních akčních filmů a té démonizace budou spíše zakazovány "vyhazováky", tzv. gravitační nože a nebo tlačné dýky. Omyl.
Třeba motýlkový nůž, to je totiž asi ten nejhorší možný způsob, jak mít připravený nůž pro nějakou akci. Jeho nácvik například tasení si vyžádá určitou dovednost a je spíše tak nebezpečný více svému majiteli, než lidem kolem. Pokud totiž porovnáme nějaké mávání motýlkovým nožem s kuchyňským nožem, který máme jenom v novinách vložený za pasem, vyhrává určitě pak v rychlosti užití běžný kuchyňák.

No a co je to ten zombie nůž? Umřete hrůzou. Podle britské právní definice je to nůž, který má mimo ostří ještě zuby, je signální zelené barvy a má na sobě "násilný motiv". Ono ale poněkud legrační potom je, když takovýto v uvozovkách "zabijácký nůž" porovnáte i s běžným kuchyňským nožem, nebo s kuchyňským sekáčkem - anebo se zahradnickým nářadím, které koupíte běžně v nějakém hobby-marketu.

U nás v České republice například armádní historické nože můžete nejenom sbírat, ale klidně by jste je mohli i nosit a to i neskrytě. Oproti tomu v Holandsku a dalších státech EU je nesmíte dokonce ANI VLASTNIT a pokud by jste chtěli takovéto nože sbírat, museli by jste mít speciální povolení. U nás v Čechách můžete nosit klidně i ty motýlkové nože, můžete nosit zombie nože, ty gravitační nože, různé otevírací nože, tlačné dýky, no a i ty "vyhazováky". Dokonce, kdyby jste o to stáli, nevím tedy proč, mohli by jste v České republice i nosit samurajský meč na veřejnosti za pasem a nebylo by to nic protizákonného. Oproti tomu v Německu nemůžete nosit nůž, který jde otevřít pouze jednou rukou, ani kdyby byl i ten nejmenší.

Oproti tomu v Čechách můžete nosit jakýkoli nůž. I ten sebevětší a sebeostřejší a dokonce i ten, který jde otevírat pouze jednou rukou. A je to paradox, protože přes to všechno, co zde vše zaznělo, právě České republika patří k nejbezpečnějším zemím světa a ty země západní Evropy, které by nám tak rády vnutily svoje velmi hloupé zákony se v žebříčku bezpečnosti pohybují někde až za Sierra Leone.

Takže ono to asi nakonec nebude o nějakých zombie nožích. Ono to totiž nebude o žádných nožích, protože ten nůž, to je nástroj a ovládá ho vždy člověk a ti lidé jsou buď dobří, nebo špatní. A ono to vypadá, že těch špatných se špatnými úmysly mají v těch státech na západ od nás mnohem více a čím dál více.
No a člověka potom nutně napadá nejenom proč jsou takové zákony tak stupidní, ale proč nám je zejména z Evropské unie chtějí nyní vnucovat.

Zmíněný celý film na facebooku LIGY LIBE ZDE, na kanálu YouTube ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Pohřební řeči k Ukrajině

15:49 Jiří Paroubek: Pohřební řeči k Ukrajině

Minulý čtvrtek jsem si pustil, tak jako každé ráno při cvičení, ČT24 a vyslechl jsem mj. vysvětlení …