Pavel Kopecký: Zničí Ameriku i naši civilizaci válka, nebo supervulkán? Mocní si budují kryty

05.10.2015 21:41 | Zprávy

Pavel Kopecký čerpá z odborné studie ruského vojenského analytika Vjačeslava Gromova, který dokazuje, že pod Spojenými státy tiká časovaná bomba, která může kdykoli způsobit globální katastrofu, proti níž jsme bezmocní.

Pavel Kopecký: Zničí Ameriku i naši civilizaci válka, nebo supervulkán? Mocní si budují kryty
Foto: pixabay.com
Popisek: Válka, ilustrační foto

Již dlouho je všeobecně známo, že severní Ameriku ohrožuje supervulkán. Na jedné straně vytváří neopakovatelné scenérie v Národním parku Yellowstone, současně je však sudem prachu, na němž severní Amerika spočívá. Shoda je v tom, že tato velesopka vybuchuje jednou za zhruba šest tisíc let, což je právě nyní - a mohla by tedy zahájit svou smrtící misi vlastně kdykoli.

Směšně bezmocní

Je-li to skutečně aktuální, je ovšem předmětem sporů. Zatím na danné téma vznikají katastrofické filmy i úspěšné literární fikce. Má se třeba za to, že světoznámý bestseller C. McCarthyho Cesta líčí situaci ve Spojených státech právě po této tragédii.

Věcí se ale zabývají především vědecké týmy z různých zemí celého světa. Je totiž jasné, že výbuch supervulkánu by nesmetl z povrchu zemského jen Spojené státy, ale měl by ničivé důsledky pro celý svět - zvláště pak pro západní technologickou civilizaci. Ne snad, že by bylo možné explozi zabránit - na to jsme s celou naší technologickou namyšleností směšně bezmocní - ale pokoušejí se spíše odhadnout, zda a kdy ke katastrofě dojde, respektive jak se na její důsledky připravit.

O probuzení není pochyb

Někteří experti tvrdí, že v dohledné době k výbuchu nedojde. Podle většiny odborníků je však situace v yellowstonském národním parku naopak již kritická. Problém je natolik akutní, že se jím vážně zabývají dokonce už i ruští armádní důstojníci. Podle prvního místopředsedy Akademie geopolitických studií plukovníka Konstantina Sivkova ruské bezpečnostní struktury situaci kolem yellowstonského národního parku dokonce začlenily do svých strategických obranných plánů.

Pozornost mnoha prominentních vědců a odborníků z různých vědních oborů, je zaměřená na Yellowstone zvláště od roku 2000. Po dvou letech zaznamenali vznik nových gejzírů, deformací zemského povrchu, zvýšení teploty půdy do bodu varu, vznik nových trhlin v zemském povrchu, přes které jde uvolňování sopečných plynů. Frekvence seismické aktivity, která od roku 2011 opět výrazně roste, vypovídá o tom, že v kritickém místě se magma zvyšující rychlostí přibližuje k povrchu. To by znamenalo, že supervulkán se opravdu probouzí a nic už ho nezastaví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Vyděrač?

8:11 Vladimír Ustyanovič: Vyděrač?

Zelenskyj hrozí poslancům, kteří nebudou souhlasit s ratifikací dohody o minerálech. Poslanci, kteří…