Petr Dufek: Česká inflace předčasně na cíli

11.12.2018 12:21

Finanční trhy si v úvodu jednoho z posledních týdnů letošního roku rozhodně na nedostatek událostí stěžovat nemohou. Hlavní domácí ekonomickou zprávou byla listopadová inflace, která výrazně zaostala za nejnovější (nedávno zveřejněnou) prognózou centrální banky.

Petr Dufek: Česká inflace předčasně na cíli
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Na rozdíl od ČNB předpokládaných 2,5 % poklesla inflace na 2,0 %, a to především zásluhou příznivějšího vývoje cen potravin. Dostala se tak na cíl výrazně dříve, než předpokládala centrální banka, nicméně podle ČNB zůstávají „celkové fundamentální inflační tlaky v tuzemské ekonomice silné, a to zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou…“.

Prozatím to však vypadá tak, že odezněl vliv dříve zdražujících potravin a pohonných hmot a nyní už jsou jednoznačně dominantním faktorem inflace náklady na bydlení; nájemným počínaje, energiemi konče. A právě bydlení generuje polovinu současné inflace a zdaleka ještě neřeklo své poslední slovo. I proto můžeme považovat aktuální pokles inflace za dočasný, protože už v úvodu roku se inflace pravděpodobně opět dostane na krátký čas nad hranici 2,5 %. Ani tento výkyv by ovšem neměl mít dlouhého trvání a už ve druhé polovině příštího roku by se meziroční inflace mohla vrátit zpět k cílové hodnotě centrální banky.

Velkou neznámou samozřejmě zůstává další vývoj nákladů na bydlení v úvodu roku, kdy bude znovu docházet k úpravám tržních nájmů i ceníků energií směrem nahoru. Vzhledem k tomu, že do výpočtu inflace vstupuje 530 cen spojených s elektrickou energií a 80 cen plynu, je výhled nákladů na bydlení až do začátku roku jen indikativní. Přesto si nemyslíme, že by vývoj inflace musel centrální banku nutit k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, zvlášť když ekonomiky našich hlavních obchodních partnerů vykazují docela jasné známky ochlazování. Proto jediným stimulem, který přiměje ČNB k dalšímu zvýšení sazeb, může být snad jen koruna i nadále ignorující model centrální banky. Proto i nadále odhadujeme pouze jedno navýšení sazeb centrální banky v příštím roce.

Rizika pro další vývoj naší ekonomiky a trhů vidíme především v zahraničí a jedním z těch největších zůstává brexit. A po včerejšku je vlastně možné úplně vše. Británie může o své vůli v EU i nadále setrvat, stejně jako z něj může bez aktuálně vyjednané „dohody“ vlastně odejít. A tak jedinou jistotou v tuto chvíli je, že se o brexitu dnes v britském parlamentu hlasovat nebude.

Petr Dufek
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…