Petr Dufek: Koronavirus zasáhl maloobchod v celé EU

07.05.2020 10:21

Rozšíření koronaviru v Evropě zasáhlo tržby obchodníků v celé EU, tedy alespoň v zemích, které už byly schopny výsledky maloobchodu k dnešnímu dni spočítat. V celé Unii se v březnu tržby snížily o více než desetinu (-10,4 %), přičemž nejvíce zasaženy byly obchody s textilem a obuví, elektronikou a nábytkem. Téměř o pětinu tržeb ve srovnání s únorem přišly benzinky.

Petr Dufek: Koronavirus zasáhl maloobchod v celé EU
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Úbytek zákazníků v obchodech nejvíce postihl země, které zavedly tvrdé restrikce, respektive tam kde se vir rozšiřoval nejrychleji. S nižšími tržbami se však potýkaly i obchody ve Švédsku, které se ke koronaviru staví svým specifickým způsobem, nicméně se i tamní ekonomika rozhodně nevyhne hlubokým šrámům.

Anketa

Je prezident Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 17894 lidí

Pokud se podíváme na srovnání s loňským březnem tak tržby poklesly o 8,2 %, avšak v eurozóně byl propad ještě o něco rychlejší 9,2 % v důsledku razantního poklesu nákupů ve Francii (-16 %) a Španělsku (-13,1 %). O poznání lépe na tom bylo Německo, kde se obchodníkům snížily tržby reálně jen o 3,1 %.

Vzhledem k tomu, že se podobně jako v ČR teprve v průběhu dubna začala postupně uvolňovat různá omezení prodeje, lze očekávat, že dubnová čísla budou ještě o poznání slabší. Duben byl prozatím asi nejhorším měsícem probíhající recese nejenom pro obchod, ale i pro průmysl a další důležitá odvětví ve většině evropských zemích.

Ani odstranění omezujících opatření však nebude pro obchod znamenat návrat k dřívějšímu normálu. Vzhledem k tomu, jak se postupně v řadě zemí začíná zhoršovat situace na trhu práce, lze očekávat i omezení spotřebitelské poptávky a následně i zesílení protiinflačních tlaků. V každém případě tak o rychlosti oživení a o umazávání současných ztrát nakonec rozhodne trh práce, respektive současný tlak na propouštění v celé EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

16:31 Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Souhrnný PMI za země eurozóny dosáhl v červenci svého jednadvacetiletého maxima (60,6 bodů). Podle o…