Petr Fischer: Rath měl cit pro to, co lidé chtějí slyšet

17.05.2012 13:40 | Zprávy

Smutný konec talentovaného, možná nejtalentovanějšího politika, který podlehl korupčnímu systému sociální demokracie, komentoval zadržení Davida Ratha s úplatkem Jiří Paroubek, který obviněného Ratha do vysoké politiky vytáhl, když z něj nejprve udělal ministra zdravotnictví a poté jednoho z nejdůležitějších mužů ČSSD.

Petr Fischer: Rath měl cit pro to, co lidé chtějí slyšet
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Ponecháme-li stranou Paroubkovo průhledné dloubnutí do bývalých kolegů, které okamžitě vyvolává otázku, kdo asi tak onen podivný zvyk využívat politickou funkci k získávání peněz a společenskému vlivu v sociální demokracii zaváděl, případně kdo tyto případy minimálně přehlížel, zůstává velmi zajímavé tvrzení o politickém talentu poslance Ratha. V čem tedy spočíval talent tohoto politika a o co česká politika přichází tím, že je nyní usazen za mřížemi a zřejmě se do politiky jen tak nevrátí?  

David Rath měl neuvěřitelný cit pro to, co chtějí lidé slyšet, což se projevovalo už v době, kdy působil v ODS a kdy celé Česko žilo pocitem, že každý z nás může být malým kapitalistou. Jeho cit pro náladu nezklamal ani v době, kdy jako šéf Lékařského odborové klubu udělal téma z kvality a dostupnosti zdravotní péče, což mu konec konců zůstalo i v době, kdy vstoupil do parlamentu.  

Cit pro naladění společnosti a jeho proměny je skutečně to, co dobrý politik nutně potřebuje. Co už potřebuje méně, je podléhání dojmu, že k politice stačí právě jen tato schopnost a dostatečná výmluvnost, která tuto náladu hněte podle potřeby směrem k většímu volebnímu, mocenskému či finančnímu zisku. A to – jako v Rathově případě – právě podle toho, na které straně pružný politik-náladovec právě stojí.  

Dobrý politik náladu společnosti bere jako kontext svého rozhodování, souvislost, kterou musí vzít do úvahy, ale která sama nesmí určovat, jak se nakonec rozhodne. Politik-náladovec, pro nějž se vžilo označení populista, naopak považuje společenskou náladu za centrum každého politického rozhodnutí.  

David Rath byl skutečný politický citlivec s obrovskou schopností výřečnosti, což je talent k pohledání, v tom má Jiří Paroubek pravdu. Problém je, že v této citlivosti rozpouštěl sám sebe, nestál nikde, aby s lidem mohl být všude. A takového talentu v politice želet netřeba.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.