Profesor Jiří Chýla: Nabídka dialogu s Mikulášem Minářem

24.11.2019 15:55

Mikuláš Minář je přesvědčen, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a vyzývá ho k veřejné diskuzi. Protože na ní premiér z pochopitelných důvodů odmítá přistoupit, nabízím Milionu chvilek dialog, v němž jim rád vysvětlím, proč se mýlí. Musí ovšem o dialog skutečně stát. Takže čekám…

Profesor Jiří Chýla: Nabídka dialogu s Mikulášem Minářem
Foto: Archiv JCh
Popisek: Prof. Jiří Chýla, CSc., Fyzikální ústav Akademie věd České republiky

Na webové stránce Milionu chvilek pro demokracii je řada správných a chvályhodných zásad, kterými bychom se měli řídit

  • Zajímám se o veřejné dění

  • Nebojím se projevit svůj názor

  • Vedu dialog s ostatními lidmi

  • Vytvářím přátelské společenství

  • Zapojuji se do politického dění

  • Podporuji veřejně prospěšné aktivity a organizace

Podobně na sobotní Letné zaznělo mnoho krásných a vzletných slov, 12 veřejných osob četlo úryvky z knihy Timothy Snydera Tyranie a Ivan Trojan přečetl úvahu

Dnes nejsme v situaci, kdy bychom museli za demokracii obětovat život, díky bohu, přesto nám však něco hrozí, hrozí nám to, že pokud nebudeme ochotni obětovat pro demokracii vůbec nic, budeme mít demokracii na nic. Pokud nebude ochotni najít pro demokracii chvilku, tak za chvilku o plnohodnotnou demokracii přijdeme. A pokud nebudeme v tento čas ochotni obětovat alespoň něco malého, budeme muset časem obětovat něco velkého.

Pokud si tedy dnes v předvečer svátku boje za svobodu a demokracii máme něco odnést z Letné domů, pak je to odhodlání nebojovat za svobodu a demokracii jen jednou ročně, ale nacházet si pro ni každý den malou chvilku. Protože když si tu chvilku najde dost lidí, a postaví se na její obranu, pak ze současné zatěžkávací zkoušky vyjde naše demokracie nejen vítězně, ale dokonce silnější a zdravější než kdy dříve.

s níž nemohu než souhlasit. S výše citovanými zásadami, podobně jako s Manifestem přečteným na červnové Letné, se důsledně řídím a právě proto mám ovšem na tvrzení Milionu chvilek jiný názor, který říkám veřejně, jak mi to ukládá druhá výše citovaná zásada.

Nebudu komentovat celou dvouapůlhodinovou akci, mám jen tři poznámky. V úvodní části akce Minář informoval účastníky akce, že premiér včera odmítl s nimi diskutovat v České televizi. Na to se ozvalo skandování „Je to srab, je to srab“. To Mikuláš Minář i lidé na Letné opravdu očekávali, že premiér bude jednat s těmi, kdo mu předtím na webové stránce dali ultimátum?

CO NECHCEME
ANDREJ BABIŠ JE STÁLE V OBROVSKÉM STŘETU ZÁJMŮ.
Po nástupu k moci začal pan Babiš zneužívat své postavení a porušuje základní demokratická pravidla.
ZNEUŽÍVÁ NÁŠ STÁT A DŮVĚRU VOLIČŮ.
ZNEUŽÍVÁ MÉDIA, ABY ZÍSKAL POLITICKOU MOC.
ZNEUŽÍVÁ POLITICKOU MOC, ABY PODPOŘIL SVŮJ BYZNYS A ZÍSKAL VLIV NA JUSTICI.
PROTO POŽADUJEME JEHO ODSTOUPENÍ Z FUNKCE, A TO DO 31. 12. 2019!
POKUD SE TAK NESTANE, JSME ODHODLÁNI DEMOKRATICKÁ PRAVIDLA BRÁNIT A POKRAČOVAT V PROTESTNÍCH AKCÍCH

O čem chtějí chvilkaři diskutovat, když mají ve všem jasno? V návaznosti na to se Minář obrátil na Babiše s otázkou

Andreji Babiši, já se Vás chci zeptat, dokážete se s námi veřejně setkat a říci tohle všecko do očí, dokážete nám svůj nepřijatelný střet zájmů obhájit veřejně? Věříme, že na naši výzvu odpovíte, jinak si řeknou lidé, že jste bábovka.

na níž si mohl odpovědět sám. Protože podstata otázky, tj. možný „nepřijatelný střet zájmů“ premiéra, je ovšem důležitá, dovolím si Minářovu otázku parafrázovat

Mikuláši Mináři, já se Vás chci zeptat, dokážete se se mnou veřejně setkat a obhájit Vaše tvrzení, že premiér je v nepřijatelném střetu zájmů a vyvrátit můj opačný názor? Věřím, že na mou výzvu odpovíte, jinak si řeknou lidé, že jste bábovka.

a nabídnout mu náhradou za Babiše dialog se mnou. Víc pro něj udělat nemohu.

Třetí poznámka se týká rozhodnutí Milionu chvilek vymezit čtyřmi červenými čárami (justice, média, střet zájmů, abolice) „demokratické hřiště“, na němž budou politické strany hrát, a pokud je překročí, Milion Chvilek půjde do ulic. Hráčům se budou pískat fauly, ofsajdy a auty s tím, že pokud někdo bude pravidla porušovat dlouhodobě, bude ze hry vyloučen. A Milion chvilek bude rozhodčím. Nepřipomíná nám to něco, o čemž jsme si mysleli, že je už minulostí?

A ještě něco: co naší společnosti hrozí, není Babiš ani Zeman, ale ztráta zájmu o fakta, tedy skutečná fakta, ne to, co jedna paní tam či onde povídala.

Autor je vědecký pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Janeček: Nakonec odcházím s podmínkou

15:11 Jiří Janeček: Nakonec odcházím s podmínkou

Vážení přátelé, systém v ČR neodpouští rebelům, a hlavně lidem, co se nebojí systému. Postavil jsem …