Radim Uzel: Čínské léčitelství a medicína

26.04.2017 8:20 | Zprávy

Každý, kdo v posledním půlstoletí absolvoval studium lékařství, má celkem přesnou představu o tom, co je to lékařská věda. V širším slova smyslu je to medicína založená na důkazech, tedy Evidence-Based Medicine – EBM.

Radim Uzel: Čínské léčitelství a medicína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Uzel na autogramiádě Lubomíra Štrougala

Proti tomuto přesně vymezenému termínu pak stojí alternativní medicína, nazývaná též též alternativní a komplementární medicína - Complementary and Alternative Medicine CAM. Tento pojem zahrnuje všechny metody tzv. neklasické medicíny. Jejich společným znakem je, že metody a postupy nejsou testovány na účinnost a bezpečnost způsobem, jaký je obvyklý v moderní medicíně, nebo v tomto testování selhaly. Alternativní medicínu v mnoha případech nemusí provádět lékař, ale léčitel, který nemá potřebné medicínské vzdělání a který není právně odpovědný za poškození svého klienta.

Zdaleka to neznamená, že alternativní medicína je ze své podstaty chybná a špatná, nebo neúčinná. Vždyť už samotné slovo komplementární znamená doplňující. Žádný zkušený lékař alternativní medicínou, léčitelstvím nepohrdá, ale považuje ji za někdy více a někdy méně potřebný doplněk klasické medicíny založené na poznatcích lékařské vědy. Výhody léčitelství pak spočívají především v jejich výlučnosti, netradičnosti a novosti, kteréžto vlastnosti hrají význačnou roli v ovlivnění psychosomatického aspektu většiny nemocí.

V pojetí alternativní medicíny se pak dopouštíme nejzávažnější chyby v tom, že tuto medicínu považujeme za nějakou lepší, nebo za schopnou v plné šíři nahradit klasické lékařské postupy. Toto pojetí pak může vést k závažnému poškození pacienta. Další chybou je pak chápání klasické a alternativní medicíny jako dvou nepřátelských vojenských táborů. Jejich vzájemné odstřelování a občasné lokální bitvy vedou pak k tomu, že v hlavách lidí vzniká zmatek a nemocný nakonec neví komu věřit.

V posledních několika týdnech se takováto lokální válka rozhořela v mnoha tištěných i internetových mediích a pozvolna nabývá charakteru zákopové války dvou znepřátelených armád připomínajících středověké náboženské války mezi přívrženci „podobojí“ a „pod jednou“, zda tedy má být přijímáno pouze tělo, nebo i krev páně. V tomto boji umíraly statisíce lidí, mnozí emigrovali, mnozí byli ožebračeni, zabaven majetek, často jim byla dokonce i useknuta hlava.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …