Rudolf Mládek: Primátor Hřib s vůlí řešit, ale jinak s otazníky

08.04.2019 21:23 | Zprávy

O značný rozruch se postaral pražský primátor Hřib, když prohlásil, že z prázdných bytů v Praze bude vybírat zvláštní dodatkovou daň. Poprvé samotný pojem „prázdný byt“ by se těžko definoval podle odběru elektrické energie.

Rudolf Mládek: Primátor Hřib s vůlí řešit, ale jinak s otazníky
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek

Lidé dnes dlouhodobě pracují v zahraničí, babičky hlídají vnoučata a tito lidé nemusí mít zájem mít cizího člověka ve svém bytě. Také mnozí cestují, nebo tráví delší doby na svých chatách a chalupách, zvláště starší ročníky. Dovozovat prázdnost bytu od elektroměru by bylo přinejmenším zavádějící. Dobře, že tento nedomyšlený nápad padl. Tudy cesta nepovede.

Hřib proto přichází z dalšími nápady, a žel se ukazuje, že o věci samé mnoho neví. Nápad, že příjmy z pronájmu bytů budou osvobozeny od daní z příjmu je líbivý, ale pro ty, co neprojímají asi moc motivační nebude. A pro ty, co pronajímají by byl vítaným přilepšením. Tímto návrhem se ale plán mine cílem. Zvýšení pronájmů volných bytů se tím nedocílí.  A dodejme, že nové drahé byty umožňují při využití jejich odpisů prakticky na mnoho let dosáhnout toho, že žádné daně z vybraného nájemného vlastník stejně neplatí. Tudy cesta také nepovede.

Líbivé „sociální byty“ jsou v Praze, kde příjmy v drtivém objemu vysoko překračují celostátní průměr, nápadem nepovedeným. Možná hezký plán, ale sociálního na něm mnoho není. Navíc tyto dotované byty povedou k takové korupci, až budou oči přecházet. Asi jako když se jeden miliardář rozváděl a soud mu nemohl vyměřit alimenty, protože veškerý majetek měl napsaný na maminku. Jeho žádost o sociální byt by tedy byla důvodná. Vždyť nemá oficiálně nic. A takových „chudáků“ by se v Praze objevilo statisíce.  Tudy správná cesta také nepovede.

„Dnes si můžete úroky z hypotéky u vlastní nemovitosti odečíst ze základu daně, pro družstevní bydlení to ale neplatí a my bychom to chtěli zrovnoprávnit,“ říká Hřib. Trochu se v jeho výroku motají dva typy vlastnictví, protože soukromé nerovná se družstevní. Ale hledat cesty, jak by stavební družstva snadněji dosáhla na úvěry je jistě cesta, která by mohla pomoci. Tudy by cesta mohla vést.

Nejlepší cesta je ale ta, kdyby konečně Praha přestala blokovat výstavby bytů a kdyby úředníci začali pracovat podle platných zákonů, nikoliv podle zákonů nově vytvořené úřednické nepostižitelnosti. Protože nedostatek bytů v Praze je umělý a vyvolaný Prahou a místními částmi zcela svévolně. A možná i úmyslně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

12:26 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

V předchozím článku jsem se zmínil o zásahu komanda celníků a policistů do skladu společnosti bratrů…