Při cestě Baracka Obamy do Saúdské Arábie se minulý týden takový všeříkající detail odehrál hned na počátku – saúdský král Salmán nepřijel amerického prezidenta přivítat na letiště, poslal místo sebe jen delegaci plnou „nul“ a saúdská televize se o příletu „nejmocnějšího muže planety“ ani nezmínila. Byla to „facka“ o to větší, že v předcházejících dnech osobně a ceremoniálně vítal své kolegy, arabské vladaře, kteří se do Rijádu sjížděli na summit Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu (GCC).
Barack Obama v Bílém domě pomalu končí, a tak lze jeho současné turné, které začalo právě v Rijádu (a pokračovalo přes Británii do Německa) vnímat jako svého druhu rozlučkové. A nejspíš i jako pokus o smíření se Saúdskou Aránií v době, kdy se tradičně mimořádné vztahy blíží k bodu mrazu. Důvodů je víc, ale tři budou nejspíš nejdůležitější.
Saúdové v první řadě odmítají americkou dohodu s Íránem o jaderném programu, neb podle nich hrozí posilováním šíitského vlivu na „jejich“ sunnitském Blízkém východě. Rijád a Teherán navzájem vedou „proxy války“ v Iráku a Sýrii a na různých stranách stojí také ve válce v Jemenu.
Další sporný bod se týká útoků z 11. září. Bez ohledu na fakt, že 15 z 19 tehdejších teroristů byli saúdskými občany, původní vyšetřování odmítlo, že by do teroristických útoků byl jakkoli zapojen i oficiální Rijád. Nicméně ze zmíněné zprávy zůstalo utajeno 28 stran a v Kongresu se nyní objevil návrh zákona, který by oněch kritických 28 stran odtajnil. Pár vybraných členů Kongresu si zprávu až dosud smělo přečíst jen v přítomnosti zpravodajského důstojníka, v uzavřené místnosti a mají zakázáno si pořizovat jakékoli poznámky. Podle senátora Boba Grahama zpráva dokládá přímou pomoc saúdské vlády atentátníkům z 11. září, FBI o všem věděla a vše také utajila. Člen Sněmovny reprezentantů Thomas Massie po prohlédnutí 28 tajných stran, jimiž se mimochodem zabývá specializovaný portál, konstatoval: „To čtení bylo opravdu znepokojivé. Po dvou či třech stránkách jsem se musel vždy zastavit a přehodnotit svůj pohled na dějiny. V každém případě to mění pohled na Blízký východ.“ Saúdové, kteří si už spolu s dalšími členy GCC sami musejí půjčovat na pokrytí děr v rozpočtu, reagovali fakticky přiznáním viny, když pohrozili Spojeným státům, že v případě přijetí zákona rozprodají svá aktiva v USA v celkové hodnotě 750 miliard dolarů (byť není jasné, zda je ona suma vůbec reálná).
Oba zmíněné důvody rozporů přitom vyplývají z bodu třetího, a tím je diverzifikace amerických energetických zdrojů, která umožnila Washingtonu skoncovat s 71 let trvající závislostí na saúdské ropě. Nebo slovy senátora Richarda Blumenthala, USA se vymanily ze saúdské „energetické svěrací kazajky“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Obama , USA , Saúdská Arábie , Spencerová
autor: PV
Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.
To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...
Další články z rubriky

9:26 Vladimír Ustyanovič: Někteří novináři mají empatii dozorců plynových komor
Katastrofa indického letadla společnosti Air India probudila v českých médiích potřebu různých pisál…
- 15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady
- 11:24 Jiří Weigl: Czech Republic nikoliv First
- 17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
- 10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
- 21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?