Na veřejnost unikly ekonomické plány EU na léta 2028 až 2034. A předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která před nedávnem ustála hlasování o důvěře, má podle všeho na krku další vzpouru poslanců.
Máte důvěru v generála Michala Koudelku?Anketa
„Uniklý návrh, jak Brusel hodlá financovat svou armádu byrokratů – plus mnohamiliardové dotační fondy – vyvolává prudký odpor. Protože: Peníze mají být primárně získány z kapes kuřáků a z kapes velkých firem,“ napsal server deníku Bild.
Financial Times upozorňuje, že Brusel navrhne novou daň pro společnosti s čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur, v přepočtu 1,25 miliardy korun. Ale má-li návrh projít, musí být schválen jednomyslně všemi členskými zeměmi.
Server deníku Bild doplnil, že jen v Německu půjde asi o 20 tisíc firem.
Mluvčí komise se k článku FT odmítl vyjádřit s tím, že se návrh může ještě změnit.
EU by také mohla zavést dodatečné daně z nerecyklovaného elektronického odpadu a tabákových výrobků, uvedl FT. Podle deníku Bild Brusel počítá s tím, že jednotlivé národní vlády odevzdají do srdce EU část peněz, které dosud plynuly jen a pouze do jednotlivých národních rozpočtů.
„Je těžké předpovědět, která z daní se v jednáních s členskými státy ukáže jako větší nášlapná mina. Jisté je jen to, že exploduje!“ poznamenal k tomu Bild.
Český publicista a podcaster Michal Půr k nápadu Evropské komice napsal jedinou větu.
„Tak to vypadá na definitivní ztrátu příčetnosti,“ poznamenal.
Tak to vypadá na definitivní ztrátu příčetnosti. https://t.co/Iphka72N2I
— Michal Půr (@michalpur) July 14, 2025
Už v titulku ke článku Financial Times konstatoval, že EU si stávajícím návrhem rozpočtu „připravuje půdu pro boj za reformu rozpočtové politiky EU“.
Bild upozornil, že nové ekonomické plány EU souvisí i s koronavirem, přesněji řečeno s obdobím pandemie.
Důvodem této daňové chamtivosti není jen drahý administrativní aparát, ale také rozpočtový schodek způsobený pandemií koronaviru: Rostoucí úrokové sazby znamenaly, že jen EU potřebuje desítky miliard eur na splacení dluhů z tohoto období. Brusel nyní také zavádí vyšší daně z alkoholu, cukru a balíků ze zahraničí.
A že je v EU zaděláno na velký problém, ukazují Švédové, kteří podle deníku Bild „už stojí na barikádách“.
„Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová (CDU) neuvidí ani cent ze svých příjmů z daní z tabáku (včetně žvýkacího tabáku a ‚bílého snusu‘, ochuceného nikotinu),“ stojí v prohlášení švédského ministerstva financí, které řídí ministryně Elisabeth Svantessonová.
„Odmítáme radikální zvýšení daně z nikotinových sáčků, stejně jako myšlenku, že by daňové příjmy měly jít do EU,“ sdělil deníku Bild mluvčí švédského ministerstva financí.
Vlna odporu se zvedá i mezi některými europoslanci.
„Absolutně pochybný návrh, který dále oslabuje naše společnosti v mezinárodní konkurenci. Daně bez dohledu Evropského parlamentu jsou prostě nepřijatelné,“ sdělil Bildu poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber (CSU).
Souhlasíte s odsouzením učitelky Martiny Bednářové?Anketa
Podle serveru Politico ale už von der Leyenová dala najevo, že se v rozpočtu EU na období let 2028 až 2034 bude i škrtat, a to napříč celým rozpočtovým rámcem.
„Její hlavní myšlenkou je přesměrovat financování od tradičního způsobu vynakládání peněz EU – zemědělství a regionálního rozvoje – k novým prioritám, jako je obrana a inovace,“ napsal server Politico.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.