Leyenová má na krku vzpouru. Kvůli ekonomickým plánům EU

16.07.2025 11:07 | Zprávy

Na veřejnost unikly ekonomické plány Evropské komise na léta 2028 až 2034. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová čelí další vlně odporu. Server nejčtenějšího německého deníku Bild napsal, že „Švédové už stojí na barikádách“. Dá se říct, že Leyenová nemá na krku nic menšího než vzpouru.

Leyenová má na krku vzpouru. Kvůli ekonomickým plánům EU
Foto: Screen Youtube
Popisek: Ursula von der Leyenová bude předsedkyní eurokomise dalších pět let

Na veřejnost unikly ekonomické plány EU na léta 2028 až 2034. A předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která před nedávnem ustála hlasování o důvěře, má podle všeho na krku další vzpouru poslanců.

Anketa

Máte důvěru v generála Michala Koudelku?

1%
98%
hlasovalo: 3866 lidí
 Server nejčtenějšího německého deníku Bild tvrdí, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová má na krku vzpouru. Bouří se jí poslanci, kterým se ani trochu nelíbí ekonomické plány EU na léta 2028 až 2034, v nichž se počítá se zavedením nových daní.

„Uniklý návrh, jak Brusel hodlá financovat svou armádu byrokratů – plus mnohamiliardové dotační fondy – vyvolává prudký odpor. Protože: Peníze mají být primárně získány z kapes kuřáků a z kapes velkých firem,“ napsal server deníku Bild.

Financial Times upozorňuje, že Brusel navrhne novou daň pro společnosti s čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur, v přepočtu 1,25 miliardy korun. Ale má-li návrh projít, musí být schválen jednomyslně všemi členskými zeměmi.

Server deníku Bild doplnil, že jen v Německu půjde asi o 20 tisíc firem.

Mluvčí komise se k článku FT odmítl vyjádřit s tím, že se návrh může ještě změnit.

EU by také mohla zavést dodatečné daně z nerecyklovaného elektronického odpadu a tabákových výrobků, uvedl FT. Podle deníku Bild Brusel počítá s tím, že jednotlivé národní vlády odevzdají do srdce EU část peněz, které dosud plynuly jen a pouze do jednotlivých národních rozpočtů.

„Je těžké předpovědět, která z daní se v jednáních s členskými státy ukáže jako větší nášlapná mina. Jisté je jen to, že exploduje!“ poznamenal k tomu Bild.

Český publicista a podcaster Michal Půr k nápadu Evropské komice napsal jedinou větu.

„Tak to vypadá na definitivní ztrátu příčetnosti,“ poznamenal.

 

 

Už v titulku ke článku Financial Times konstatoval, že EU si stávajícím návrhem rozpočtu „připravuje půdu pro boj za reformu rozpočtové politiky EU“.

Bild upozornil, že nové ekonomické plány EU souvisí i s koronavirem, přesněji řečeno s obdobím pandemie.

Důvodem této daňové chamtivosti není jen drahý administrativní aparát, ale také rozpočtový schodek způsobený pandemií koronaviru: Rostoucí úrokové sazby znamenaly, že jen EU potřebuje desítky miliard eur na splacení dluhů z tohoto období. Brusel nyní také zavádí vyšší daně z alkoholu, cukru a balíků ze zahraničí.

A že je v EU zaděláno na velký problém, ukazují Švédové, kteří podle deníku Bild „už stojí na barikádách“.

„Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová (CDU) neuvidí ani cent ze svých příjmů z daní z tabáku (včetně žvýkacího tabáku a ‚bílého snusu‘, ochuceného nikotinu),“ stojí v prohlášení švédského ministerstva financí, které řídí ministryně Elisabeth Svantessonová.

„Odmítáme radikální zvýšení daně z nikotinových sáčků, stejně jako myšlenku, že by daňové příjmy měly jít do EU,“ sdělil deníku Bild mluvčí švédského ministerstva financí.

Vlna odporu se zvedá i mezi některými europoslanci.

„Absolutně pochybný návrh, který dále oslabuje naše společnosti v mezinárodní konkurenci. Daně bez dohledu Evropského parlamentu jsou prostě nepřijatelné,“ sdělil Bildu poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber (CSU).

Anketa

Souhlasíte s odsouzením učitelky Martiny Bednářové?

hlasovalo: 16692 lidí
 Prezident Evropské asociace daňových poplatníků dal najevo, že je z ekonomických plánů EU přímo zděšen. „Jsme zděšeni tímto plánem, protože nakonec budou muset platit pouze daňoví poplatníci. V celé diskusi chybí návrhy na úspory a nové priority.“

Podle serveru Politico ale už von der Leyenová dala najevo, že se v rozpočtu EU na období let 2028 až 2034 bude i škrtat, a to napříč celým rozpočtovým rámcem.

„Její hlavní myšlenkou je přesměrovat financování od tradičního způsobu vynakládání peněz EU – zemědělství a regionálního rozvoje – k novým prioritám, jako je obrana a inovace,“ napsal server Politico.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 55 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

EU nelze reformovat., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegusta , 16.07.2025 11:54:46
Je už skrz naskrz prolezlá korupcí a zločinem. Je možné ji pouze opustit, dokud je čas.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Máslo, že se člověk nedoplatí. Proč? Odpověď přímo z Agrofertu

16:31 Máslo, že se člověk nedoplatí. Proč? Odpověď přímo z Agrofertu

Kdo může za drahé máslo? ODS má oblíbeného viníka - Andreje Babiše a Agrofert. Nyní cena másla podle…