Referendum o skotské nezávislosti proběhne 18. září. Lidové hlasování inicioval v roce 2007 Alex Salmond, vůdce Skotské národní strany. Tehdy jeho strana získala většinu v parlamentu a učinila z něj skotského premiéra. V květnu 2011 oznámil záměr uspořádat referendum o nezávislosti. Londýn nemohl plebiscitu zabránit. Jedinou věcí, kterou britský premiér David Cameron mohl dělat – a dělá dodnes – jsou zoufalé výzvy k hlasování „ne“.
Kalkulace a naděje
Za několik dní bude jasné, jestli Skotové Camerona vyslyší a odtržení odmítnou. Mají před sebou srozumitelnou otázku: „Souhlasíte, aby se Skotsko stalo nezávislou zemí?“ Podle plánů skotské samosprávy ovšem má být národní měnou britská libra a její Veličenstvo královna také hlavou jejich státu. Skotsko má ovšem v plánu vybudovat i vlastní ozbrojené síly. Skotští ministři říkají, že britské jaderné zbraně – ponorky s raketami Trident – v nezávislém Skotsku nebudou. Britská vláda ale tvrdí, že neexistují žádné plány na jejich přesun. Skotská vláda slibuje, že nezávislost povede ke zvýšení mezd, poklesu daní, atd. A Skotsko se také prý nikdy nezapojí do toho, čemu Skotové říkají „ilegální války“, jako jsou válečná tažení v Iráku a Afghánistánu.
Nejen Brusel, ale také Washington se evidentně možných změn obává. Zaujal ale vyčkávací politiku, aby nepoškodil britské zájmy. Skotové by hlasovali pro odtržení už proto, aby tak odmítli americké zasahování do vnitřních záležitostí své země
Skotsko má vlastní měnu – skotskou libru. Je nekonvertibilní a používá se jen ve Skotsku. S nezávislou skotskou librou musí tato země počítat v případě, že Británie odmítne používání své libry jako skotské národní měny. Skotsko je však ekonomicky rozvinutou zemí s 5,3 miliony obyvatel. Navíc technologicky vyspělé sektory ekonomiky, včetně výroby softwaru, jsou na vzestupu a tvoří 50 % exportu. Nejdůležitější je však energetika.
Trumfem je ropa a plyn
Skotský podíl na produkci ropy v Británii přesahuje 90%. V Edinburgu věří, že když příjmy z ropy zůstanou ve Skotsku, životní úroveň bude mnohem vyšší, než je průměr v Británii. Celková hodnota ropy v Severním moři představuje asi 1,5 bilionu liber. K tomu je třeba ještě připočíst produkci plynu. Skotský premiér Alex Salmond chce napodobit v této věci Nory. Na dotaz, jestli by nezávislé Skotsko přestálo volatilitu na trhu s ropou, Salmond BBC řekl: „Samozřejmě, že lidé ve Skotsku, konkrétně v Aberdeenu, by to zvládli, jen se podívejte na Norsko, mnohem menší zemi, než Skotsko, kde je více ropy a plynu, než ve Skotsku, jak se svými zdroji nakládá neskutečně lépe, než Westminster.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: protiproud.cz