Zbyněk Fiala: Korejský obrat

10.05.2017 12:05 | Zprávy

Podle zatím předběžných výsledků prezidentských voleb v Korejské republice vyhrál kandidát, který by se mohl vrátit k politice mírového propojování obou částí Korejského poloostrova, opuštěné před deseti lety.

Zbyněk Fiala: Korejský obrat
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zbyněk Fiala

Také v Jižní Koreji vyhrál prezidentské volby chlapík vnitřně mimo systém, někdejší levicový aktivista, potom nejbližší spolupracovník liberálního prezidenta a nyní představitel levicové Demokratické strany Mun Che-in (anglickou transkripcí Moon Jae-in). Okamžitě nasypal písek do soukolí amerických neokonzervativců, když naznačil zájem o jednání se severním ďáblem a taky, že nestojí o rozmístění raketového deštníku THAAD.

Jeho politická orientace tak navazuje na to, co prosazoval prezident Kim Te-džung (Kim Dae-jong) vládnoucí v letech 1998 – 2003 a získal za to Nobelovu cenu míru. Mun má ke svému vzoru Kimovi blízko ještě jednou věcí. V 70. letech byl Kim unesen a měl být zavražděn tajnými službami otce sesazené prezidentky Pak Kun-hje (Park Geun-hye), která teď čeká na soud kvůli korupčnímu skandálu.

Munova agenda je částečně ovlivněna jeho původem, narodil se na jihu, ale otcem byl uprchlík ze severu, a tak ví, co to je mít rodinné kořeny za blízkou, ale neprostupnou hranicí. Potom úzce spolupracoval s nástupcem Kim Te-džunga, kterým byl liberální prezident Ro Mu-hjon (Roh Moo-hyun, 2003 – 2008) a spolu s ním se věnoval tomu, co bychom nazvali lidsko-právním aktivismem, účinným zejména v radikálním studentském prostředí. To je další dědictví.

Najdeme tam i českou stopu. V roce 2003 jsem měl příležitost k osobnímu setkání s prezidentem Kim Te-džungem, a ačkoliv sám byl hrdina, který v 70. letech opakovaně nasazoval život a organizoval povstání proti tehdejší diktátorské totalitě, říkal, že jeho ikonou je Václav Havel. Jeho obraz ho udržoval v naději, když byl zbaven všech práv a vězněn nebo izolován v domácím vězení. Přetlumočil si to jako jiný režim svobody, vnitřní svobody přemýšlet a tvořit. A čekat na svoji příležitost.

Politická zkušenost nového jihokorejského prezidenta Muna je tak zvláštní kombinací příspěvku zdola i shora. Působil v týmu prezidenta Roa, kde mu byla svěřena agenda občanských práv, než se stal vedoucím jeho kanceláře. Sám poprvé kandidoval na prezidenta roku 2012 a těsně prohrál, ale nyní mu skandál svržené prezidentky nabídl příležitost k drtivému vítězství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: OZZY aneb Není rebel jako rebel

19:40 Pavel Foltán: OZZY aneb Není rebel jako rebel

Komentář písničkáře a mediálního právníka Pavla Foltána k úmrtí Ozzyho Osbourna.