Zbyněk Fiala: Starý dobrý novičok

31.03.2018 7:36 | Zprávy

Zpravodajci mohou být užiteční, a ti neužiteční se nepohybují na ambasádách, varuje zkušený bývalý americký zpravodajec George Friedman. U nás by mohli být užiteční tím, že se pokusí zjistit, jestli v tom starém novičoku nemáme prsty. Pokud něco takového vůbec existuje, a není to jen dobré heslo pro něco úplně jiného.

Zbyněk Fiala: Starý dobrý novičok
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

„Za současné počasí může Anglie,“ našel jsem hlášku na facebooku. „Jinak to nelze vysvětlit.“ Je to nejvýstižnější popis pozoruhodných pokusů jak dokázat existenci ruského útoku bojovým plynem bez důkazů, že to udělalo Rusko, že to byl bojový plyn, a že ten plyn existuje. Na internetu můžeme najít jak chemické vzorce „novičoku“, tak vzpomínky těch, kdo se podíleli na vzniku nové bojové látky, která se skládá z plechovky neškodného defoliantu a pytlíku hnojiva, ale teprve když to dáme dohromady, vznikne binární jed, na který není léku. Jenže se to nikdy nepovedlo.

Může to udělat každý středoškolsky vzdělaný chemik, čtu v dalších rozborech na internetu. Pak je mi divné, že se na ulicích neválejí hromady mrtvol těch, kdo se mihli kolem oken nějakého takového obratného chemika. Nebo že se na středních školách chemie vůbec učí, když je to tak nebezpečné. Nebo že se hnojiva nepřepravují tankem, když mohou v rukou nezvedeného školáka nadělat takovou paseku.

Jediné, co víme bezpečně, je to, že je to ruské. Jinak by se nepoužil ruský název. Ale co když je to i české? U nás přece bývaly ruské názvy také akceptovány. Česká protichemická jednotka je chloubou české armády, samozřejmě vedle polních nemocnic. Nespadla z nebe, máme tu tradici z časů Varšavské smlouvy, kdy byla českým spojencům svěřena chemie, snad aby si nehráli s ničím nebezpečnějším.

Ono s vojnou opatrně. Vzpomínám, jak si mne jako čerstvého absíka prohlíželi v útvaru, který spadal přímo pod generální štáb. Ten potřeboval vysokoškoláky, ale nepotřeboval, aby si neopatrným zacházením se zbraní ublížili. Tak mi ukázali moji pistoli, ale hned ji uložili do bedny a bednu zamkli. Na bedně pak byla jmenovka osoby, na kterou se mám obrátit, až budu pistoli před odchodem do civilu vracet.

Ale naši chemici byli jiní, ti tu neskotačili v nějaké operetě, měli opravdová svinstva v kabeli a kolem sebe. Kdekomu teď vrtá v hlavě, co by v těch slušivých atombordelech dělali, kdyby novičok byl, někde upšouk, vojsko bylo ohroženo, a oni nevěděli, co s tím. To by je museli namístě zastřelit. Nebo žádný novičok nebyl? Takže to není starý dobrý novičok, co udeřilo na Skripalovi? Zaplaťpámbu, snad ne, Julia už se prý sbírá z nejhoršího, což neodpovídá pověsti plynu, proti kterému není obrany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…