Oproti tomu, u nás se nejenže rušení poplatků nechystá, ale bez znatelného zájmu médií na ministerstvu uvažují úplně o jiných zásadních změnách ve zdravotnictví. Pojďme tedy k drobnému srovnání s Německem, které je často zmiňováno jako vzorová země v mnoha směrech, ale dostihnout se nám ho stále nedaří.
Ohledně poplatků je třeba nejprve poznamenat, že v Německu poplatky u lékaře fungovaly jiným způsobem, než u nás. V ČR za návštěvu u lékaře zaplatíte třicet korun. Pokaždé. V Německu byl rozdělen poplatkový rok na kvartály. Pokud jste šli v určitém čtvrtletí k doktorovi, zaplatili jste 10 EUR, to znamená přibližně 250 Kč. A bylo pak už jedno, kolikrát jste v tomto kvartálu navštívili doktora, neplatili jste víc, než těch 10 EUR. Další čtvrtletí se vše opakovalo, při nenavštívení se neplatilo nic, při návštěvě poplatek a následně jste se dalším částkám vyvarovali. To se nyní změnilo. Za návštěvu doktora se od příštího roku nebude platit nic.
Poplatky v Německu vydržely od roku 2004, to znamená osm let. Je otázkou, jak dlouho vydrží opatření v ČR, ale zrušení poplatků v následujících letech bych neočekával. Vzhledem k okolnostem zde dle mého názoru vydrží alespoň dvojnásobek času. Vycházím z toho, že jeden z argumentů pro zrušení poplatků v Německu je, že jejich zdravotní pojišťovny mají obrovský přebytek financí. Jaký to rozdíl oproti nám, kde se poplatky omezuje přístup ke zdravotní péči kvůli snížení nákladů špatně hospodařících pojišťoven.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: SPOZ