Bém: Město Praha stagnuje. Nerozvíjí se, nestaví, neinvestuje

30.09.2012 6:41 | Zprávy

Nejen stát, ale i obce a města – v čele s hlavním, v těchto dnech schvalují rozpočty na rok 2013.

Bém: Město Praha stagnuje. Nerozvíjí se, nestaví, neinvestuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-primátor Pavel Bém

V době, kdy se všichni alespoň tváří, že chtějí veřejný dluh snižovat (byť se jim to nedaří), hlavní město Praha se při rozhodování o emisi v celkové výši 200 milionů Euro patrně řídí výrokem Francoise de la Rochefoucalda: Nesplácíme proto, abychom se řádně vyrovnali, nýbrž proto, abychom snáz našli někoho, kdo nám zase půjčí. Místo toho, aby Praha platila emisi v řádném termínu, refinancuje ji další půjčkou. Možná je příčina i v tom, že město stagnuje. Nerozvíjí se, nestaví, neinvestuje, kapitálové výdaje čerpá ve výši 19%. Musím si klást otázku: na co si tedy půjčuje? Vedení města si stěžuje na nižší příjmy v době krize. I v letech 2008-09 byla krize – v čem tedy byla situace jiná? Argument, že „za Béma“ byly vyšší daňové příjmy, jsou také irelevantní.

Proč nepřipomenou ten největší rozdíl, mezi vedením současným a minulým? Při mém příchodu na radnici hlavního města Prahy byla metropole v ruinách, způsobených povodní. Okolí řeky bylo zcela zničeno, tisíce lidí zůstalo bez domova, nefungovala infrastruktura, nejezdilo metro. K tomu ještě po předchůdcích zděděný dluh téměř 35 miliard korun. To vše se za osm let intenzivní práce podařilo opravit, zaplatit, rozvinout. A na konci této – pravda často kritizované a zpochybňované mise – předat hlavní město svým nástupcům oddlužené, hospodařící s vyrovnaným rozpočtem. To vše jsou fakta snadno dohledatelná černé na bílém v auditech a účetních uzávěrkách. Nicméně pravda je taková, že „našemu“ vedení povodeň předcházela, to současné se chová dle známého biblického: po nás potopa. Primátoru Svobodovi a jeho lidem se podařil ještě jeden husarský kousek: v rámci rozpočtového určení daní nechali Prahu připravit o 650 milionů korun. Tu Prahu, která si ze svých daňových příjmů ponechá pouhou třetinu a zbytek solidárně ponechá k přerozdělení chudším regionům. A mluvíme o sdílených daních firem podnikajících v Praze, nikoli těch, které v Praze z pragmatických důvodů sídlí a podnikají jinde, jak rád říká pan Gazdík.

To, že pražská politická reprezentace dopustila, aby metropole přišla o zmiňovaných 650 milionů, je důkazem dvou věcí: že je naplňován program TOP 09, totiž odrat Prahu a to zjevně s pomocí zastupitelů, za TOP 09 zvolených, a toho, že představitelé ODS nemají dost zkušeností, schopností, nebo síly, aby tomu zabránili. Byli to poslanci (někteří) ODS a ČSSD, kteří v parlamentu za postavení Prahy bojovali. Nikdo z TOP 09, která v Praze volby vyhrála, se neobtěžoval otevřít pusu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Pavel Bém

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Jak to chodí uvnitř SPD?

Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Jak by asi kacíř Masaryk slavil státní svátky?

9:06 Lachnit (ANO): Jak by asi kacíř Masaryk slavil státní svátky?

Pražané, stejně jako lidé z celé republiky, si už tradičně užili víkend. Státní svátky oslavili prac…