Chládek: Co přinese nový školní rok?

09.09.2012 18:42

Dva měsíce prázdnin uběhlo jako voda a je tady opět školní rok. Žákům a studentům tak po dvou měsících začínají opět školní povinnosti.

Chládek: Co přinese nový školní rok?
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

Zcela nové povinnosti pak začnou prvňáčkům, pro které bude škola úplně novou zkušeností. Přeji tedy touto cestou všem prvňáčkům, žákům a studentům do nového roku hodně štěstí, dobrých výsledků a spoustu nových vědomostí.

Letošní školní rok bude ve znamení několika změn, které se dotknou jak prvňáčků, žáků základních škol, ale stejně tak studentů středních škol a učilišť.

Prvňáčci, či spíše jejich rodiče, letos poprvé nedostanou tzv. pastelkovné, které zavedly vlády ČSSD. Příspěvek činil 800 korun a školy za něj nakupovaly školní pomůcky, které jsou pro prvňáčky potřebné. Letos tak museli učinit rodiče z vlastních kapes. Žáků základních škol se pak dotkne avizované plošné testování v pátém a devátém ročníku. Ministr Fiala tento krok obhajuje tím, že školy nemají osnovy. ČSSD je však k takovému způsobu testování skeptická. V zahraničí se totiž tyto snahy většinou zvrtly tak, že školy kladly důraz na testované předměty na úkor těch, které těmito testy ověřovány nejsou. Jak jsem řekl již dříve, testování může být dobrý sluha, ale špatný pán. Vše záleží na nastavení testů. Jsem však – po zkušenostech s ministerstvem školství – skeptický i vůči této věci.

Studenty středních škol letos očekává státní maturita v pozměněné verzi. Ovšem to, že kontrolou testů se zabývá pan Zelený, je na pováženou. Ministr Fiala však přislíbil, že změny budou ku prospěchu studentů. Necháme se překvapit. Zkušenosti s ministerstvem jsou totiž takové, že co platí dnes, nemusí platit zítra a naopak. ČSSD naopak navrhovala státní maturitu převést do elektronické podoby. Odpadla by významná část nákladů a celý systém by se velmi zjednodušil.

Nelze pominout fakt, že letos proběhnou také krajské volby, a to už za pár týdnů. I tyto volby mají na školství v ČR, a zejména pak v jednotlivých krajích, velký vliv. Jde samozřejmě o to, kolik prostředků do školství plyne, ale stejně tak jde o politiku jednotlivých stran. Pro ČSSD je školství prioritou, vždy jsme dbali na to, aby bylo ve školství dostatek prostředků a snažili se vzdělanost občanů ČR brát jako investici do budoucnosti. V rámci Středočeského kraje, kde jsem radním a zastupitelem, se ČSSD snažila co nejvíce využívat prostředků z fondů EU k obnově škol či stavbě nových vzdělávacích institucí a podporovat učňovské školství. ODS a TOP 09 také tvrdily, že je pro ně školství prioritou. A jaký je výsledek? Snižování platů učitelů a nepedagogů, zavádění školného, škrtání příspěvků pro prvňáčky. Letošní krajské volby tak nejsou jen o tom, zda bude kraj oranžový nebo modrý, ale o tom, kterým směrem se bude Česká republika ubírat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Snaze občanů o vlastní bydlení by stát neměl házet klacky pod nohy

18:05 Munzar (ODS): Snaze občanů o vlastní bydlení by stát neměl házet klacky pod nohy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k významu vlastního bydlení jako zajištění nezávislos…