Fischer: Hlas na síti

02.12.2012 14:08 | Zprávy
autor: Jan Fischer

Elektronická komunikace zásadně změnila náš život. Nová generace už není společností vyznávající kamenné instituce a vyřizování mnoha záležitostí se stále více přesouvá do virtuálního prostoru.

Fischer: Hlas na síti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Stát však poněkud zaspal dobu. Elektronický podpis se prosazuje pomalu a s potížemi stejně jako transparentní veřejná správa prostřednictvím webu. Co chybí zatím úplně, je možnost elektronického hlasování.

Měli bychom si vzít příklad z Estonska. Tato malá postsovětská země dokázala v elektronizaci veřejné správy přeskočit i bohaté západní státy. Od roku 2007 tu mohou všichni volit do parlamentu z domácího počítače. Stačí k tomu čipová občanka a čtečka. To umožní každému pohodlně využít své volební právo. Věřím, že takto bychom dokázali k volbám přitáhnout zejména mnohem více mladých lidí. Je dobře, že ministerstvo vnitra alespoň chystá pilotní projekt e-voleb. Jen doufám, že to nedopadne podobně jako internet do škol, registr aut nebo S-karta.

Možnost elektronické volby by také znamenala obrovskou pomoc pro krajany v cizině. Ti dnes musejí osobně dorazit na ambasádu, což v některých zemích znamená cestovat tisíce kilometrů. Trochu vysoká daň za využití základního občanského práva. Přitom bychom si měli vážit těch, kteří na svou zemi nezapomněli ani za hranicemi a zajímají se o to, kdo u nás vládne.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…