Gajdůšková: Premiér Nečas může nenávratně poškodit českou vědu

28.12.2010 10:39

Vztah současné vlády a premiéra Nečase k české vědě je přes veškeré proklamace a velká slova fakticky naprosto tristní.

Gajdůšková: Premiér Nečas může nenávratně poškodit českou vědu

Vláda dlouhou dobu držela české vědce pod krkem, neboť nebylo jasné, kolik peněz na výzkum Nečasův kabinet pro příští rok skutečně uvolní. Vláda, která je kvůli účetnímu žonglování, ziskům bank a nadnárodních korporací schopna omezovat vlastní vědu a výzkum, není zodpovědná v žádném ohledu. Snižování možnosti dalšího rozvoje naší země je velmi nezodpovědným krokem.
 
Na dlouhodobou kritiku nesmyslného nastavení hodnocení vědy a výzkumu a ještě méně smysluplného financování na základě tohoto hodnocení hodlá premiér Nečas podle některých informací odvolat členy Rady pro vědu, výzkum a inovace. Jak už jsme si zvykli, u pana premiéra je to další demagogický krok nerozeznávající příčinu a následek.
 
Složení současné RVVI je výsledkem dlouho hledaného konsenzu bývalého premiéra Jana Fischera s vysokými školami, Akademií věd a dalšími aktéry českého vědeckovýzkumného prostoru. Kritika není již v této chvíli vedena proti členům RVVI, ale proti onomu špatně nastavenému systému hodnocení s fatálními důsledky pro další financování a tedy rozvoj české vědy a neplnění úkolů daných Statutem Rady. Za pravdu kritikům koneckonců dala i první zpráva mezinárodního auditu vědy, výzkumu a inovací v ČR. Pokud se však spekulace o možné kompletní výměně Rady pro výzkum, vědu a inovace skutečně zakládají na pravdě, měl by odstoupit první ten, kdo tuto Radu řídí a kdo je tedy zodpovědný za výsledky její práce. Tím je premiér Nečas sám.
 
Česká věda totiž dlouhodobě trpí kvůli aroganci a nedostatečnému zájmu vládních politiků. Premiér Nečas v tomto směru úspěšně navazuje na svého předchůdce z ODS Mirka Topolánka, který proslul svým přehlížejícím přístupem k českým vědcům a neschopností vnímat cokoliv, co nelze okamžitě zpeněžit.
 
Obávám se, že Petr Nečas však neudělá nic jiného, než že do RVVI najmenuje nikoli vědce, ale lidi napojené na průmysl a Martina Římana, který je jeho blízkým spolupracovníkem. Je sice možné, že potom začne Radu pro výzkum, vědu a inovace brát vážně, ale bude to mít nevratné důsledky pro kvalitu české vědy a výzkumu, naši schopnost spolupracovat v evropském výzkumném prostoru a stát se součástí mezinárodních týmů, tedy položit základy pro náš další hospodářský a sociální rozvoj.
 
Alena Gajdůšková, odborná mluvčí ČSSD pro vědu a výzkum

Dáe čtěte:

##MINIPAS 32##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: ČSSD

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Hlavní výhodou je snížení administrativní zátěže nejen na straně OSVČ

18:09 Ministr Stanjura: Hlavní výhodou je snížení administrativní zátěže nejen na straně OSVČ

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 23. května 2024 – reakce na interpelaci poslankyně Schille…