Návrh pochází z „tradičních“ ideových zdrojů, tj. od strany Věci veřejné, jmenovitě od místopředsedkyně vlády Karolíny Peake.
Trojkoaliční Nečasova vláda se na svém zasedání shodla, že je třeba učinit přítrž množství legislativních iniciativ a pozměňovacích návrhů, které poslanci předkládají, a zabývat se jimi z hlediska možné korupce. Karolína Peake a současná vláda se domnívají, že je třeba prokázat upřímnou snahu pročistit a zkvalitnit právní řád ze strany poslanců. CIA (Corruption Impact Assessment) by měla zabránit, aby byli poslanci prosti nebezpečí vlivu různých lobbyistů či profesních komor. Nechci polemizovat s nápady, týkajícími se většinou veskrze vysoce politicky účelových změn Ústavy, které jak na běžícím pásu chrlí Karolína Peake. Jen je třeba připomenout, že Ústava České republiky v čl. 41 odst. 2 říká, že návrh zákona může podat poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda nebo zastupitelstvo vyššího územně samosprávného celku. Má-li tedy poslanec právo zákonodárné iniciativy, pak mu přísluší i právo předkládat pozměňovací návrhy.
Rozumím tomu, že pravicové vládní strany, ODS, TOP 09 a Věci veřejné, jsou znechuceny parlamentním „nepochopením“ a nesouhlasem komunistické a sociálnědemokratické opozice se svými neoliberálními reformami. Vládním stranám se stále obtížněji obhajuje jejich politika a politické cíle tak, jak ve společnosti narůstá sociální napětí a vzrůstá veřejný nesouhlas. Konečně všechny návrhy změn Ústavy ze strany dnešních vládních stran směřovaly k upozadění úlohy Parlamentu a k posílení postavení vlády. Ta by pak v jejich zájmu a podle jejich představ měla být v podstatě nekontrolovatelným suverénem. Z Poslanecké sněmovny by se stal jen formální hlasovací stroj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz