Hamáček (ČSSD): EU v případě Běloruska selhává

01.10.2012 10:36 | Zprávy

V?Bělorusku se o víkendu uskutečnily parlamentní volby. Proběhly nejenom bez většího zájmu v?zahraničí, ale i obyvatel této východoevropské republiky samotné.

Hamáček (ČSSD): EU v případě Běloruska selhává
Foto: Redakce
Popisek: Jan Hamáček

Dvě hlavní opoziční strany dokonce místo voleb doporučily sympatizantům, aby raději vyrazili do lesa na houby. Výsledek parlamentních voleb byl tak předem dán a znamenal jasné vítězství pro strany spojené s vládou běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, kterému se často dostává nelichotivého označení „poslední diktátor v?Evropě“. Výstižně celou situaci vystihl člen pozorovatelské mise OBSE Matteo Meccaci, když upozornil na fakt, že volby v žádném případě nelze považovat za svobodné, neboť v Bělorusku neexistuje, aby odpůrci současného režimu mohli byť jen svobodně projevit svůj názor. Už od posledních prezidentských voleb ze sklonku roku 2010, kdy státní aparát brutálně potlačil pouliční vystoupení a pozavíral čelní představitele opozice, je prostor pro alternativní názory pramalý. Nabízí se otázka, jak se k celé situaci postaví Evropská unie, která s Běloruskem sdílí dlouhou hranici, a má tak pochopitelně zájem na stabilizaci blízkého sousedství? Přestože je populární se trefovat do Unie téměř za cokoli, v případě Běloruska si Brusel kritiku zaslouží zcela oprávněně.

Přes svoji nepopiratelnou ekonomickou a politickou váhu bohužel totiž Evropská unie svým přešlapáváním na místě a celkovou bezradností Lukašenkovi a jeho snahám o upevnění vlastní pozice značně nahrává.

Vzpomeňme tak například situaci před několika lety, kdy běloruský prezident pod tlakem zhoršující se ekonomické krize v zemi a komplikovaných vztahů se svým hlavním spojencem - Ruskem - byl nucen usilovat o sblížení s EU. Pod slibem větší otevřenosti se Lukašenkovi dostalo z Bruselu příslibu ekonomické pomoci, jakož i možnosti zapojení do iniciativy Východního partnerství, která si klade za cíl stabilizovat země na východní hranici EU. Rozčarování na sebe však nenechalo dlouho čekat, když Lukašenkův režim neváhal sáhnout k násilí proti vlastním občanům demonstrujícím proti zfalšovaní prezidentských voleb před dvěma lety. Unie se nechala zvábit vidinou zásadních politických změn, a o to větší bylo následné zklamání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Doležal (SPD): Jsme proti zřízení Národního parku Křivoklátsko

7:04 Doležal (SPD): Jsme proti zřízení Národního parku Křivoklátsko

Vláda Petra Fialy - zcela v rozporu s názory naprosté většiny místních občanů a obcí - prosazuje na…