Rouček (ČSSD): Česko hlásí recesi. Kalousek opět zaskočen

17.05.2012 11:48

Česká ekonomika zaznamenala jeden z největších propadů v Evropě. Čerstvě zveřejněná data Českého statistického úřadu o propadu našeho hrubého domácího produktu o jedno procento (jak meziročně, tak ve čtvrtletním srovnání) ministra financí Kalouska zaskočila.

Rouček (ČSSD): Česko hlásí recesi. Kalousek opět zaskočen
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Ministr financí reagoval na aktuální čísla tvrzením, že „z toho nelze udělat žádný závěr“. V tom bych si dovolil panu ministrovi oponovat. Tato vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti vše vsadila na pasivní politiku škrtů, které rdousí domácí poptávku a spoléhá na to, že český vývoz potáhne růst HDP. Přebytek naší obchodní bilance je sice impozantní, ale samotný vývoz naši ekonomiku nezachrání.

Naše ekonomická závislost na německém hospodářství je známá a v současnosti má Německo dobrý růst, zejména v průmyslu. I přesto však naše ekonomika spadla do recese (dva mezikvartální poklesy HDP v řadě jsou jejím rysem). Z toho lze vyvodit, že česká vláda spoří nezdravě a dusí významné faktory růstu. Pokles domácí poptávky je jen jedním z nich, důležitá je však i celková atmosféra v ekonomice, kde investiční aktivita klesla na minimum. Data za český průmysl nikoho nemohou nadchnout a stavebnictví je už delší dobu úplně na kolenou.    

Je pravděpodobné, že Česká národní banka zareaguje na recesi snížením úrokových sazeb. Kdy ale tato vláda konečně pochopí, že je třeba něco udělat pro oživení ekonomiky a na podporu zaměstnanosti? Jaký je Miroslav Kalousek hospodář, jestliže postavil rozpočet státu pro tento rok na předpokladu růstu ve výši 2,2 %? Nemají snad nakonec pravdu ti, kteří podezírají Kalouska a Nečase ze záměrného nadhodnocování předpokládaných rozpočtových příjmů, aby se nakonec muselo narychlo privatizovat to, co ještě zbývá?  

V době ekonomické krize se nám možnost čerpat fondy EU na smysluplné projekty musí jevit jako dar z nebes. Vládní neschopnost tyto peníze čerpat je nejen promarněnou šancí, ale i skrytým nebezpečím. Jedná se o peníze, se kterými ministr Kalousek počítal jako s rozpočtovými příjmy. Jejich výpadek v řádu desítek miliard korun povede k dalším škrtům na úkor nejméně schopných se bránit.

Každopádně je ostudnou vizitkou hospodářské politiky této vlády, že v době, kdy všechny sousední státy rostou a již překonaly svou úroveň před vypuknutím krize v roce 2008, naše ekonomika už více než tři roky zaostává. Stále jsme nedosáhli ekonomického výkonu předkrizového období a ze všech čerstvých statistik evropských zemí máme za první kvartál ty nejhorší výsledky. Zatímco Poláci a Slováci pomalu ale jistě dohání v HDP na hlavu Německo, česká hospodářská politika působí naše zaostávání za Západem. Jestliže za vlád ČSSD naše ekonomika rostla dvojnásobným tempem než v Německu a Západ jsme doháněli, teď je již několik let situace přesně opačná.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…