Evropský parlament požaduje, aby všechny členské státy zavedly povinné vyrovnané zastoupení žen ve všech orgánech politických stran, na místní i celostátní úrovni. Za nenaplnění kvót by politickým stranám měly hrozit sankce, například v podobě odebrání části státního příspěvku za hlasy získané ve volbách. Europarlament také požaduje, aby členské státy na základě příkazu Evropské komise nařídily padesátiprocentní zastoupení žen ve vládách, parlamentech a kandidátních listinách. Do legislativy by podle požadavků Evropského parlamentu měla Komise zapracovat i povinné čtyřicetiprocentní kvóty pro ženy v řídících orgánech soukromých podniků.
"ODS podporuje výraznější účast žen v politice. Předně se ale musí změnit zavedené stereotypy a mediální obraz žen, které kandidují. Místo evropské regulace chceme jít cestou vytváření podmínek, aby si mohl kterýkoli z rodičů svobodně vybrat, jak sladí rodinný a profesní život. Nemáme samozřejmě ani nic proti tomu, aby si podobná opatření zaváděly členské státy samy, jako výsledek určitého vývoje a celospolečenského konsensu," vysvětluje europoslankyně Andrea Češková, členka výboru pro práva žen a rovné příležitosti Evropského parlamentu.
"Diskuse o rovném postavení mužů a žen je v České republice žádoucí a potřebná. Volání po nucené celoevropské regulaci ale celé věci škodí. Rodič dítěte potřebuje v první řadě flexibilitu v zaměstnání a dostupná zařízení péče o děti," dodává Andrea Češková.
Dvě zprávy (o rovnosti mužů a žen v roce 2011 a o ženách v politickém rozhodování) schválené Evropským parlamentem mají sice jen povahu výzvy k Evropské komisi, eurokomisařka Viviane Redingová se ale opakovaně nechala slyšel, že je připravena návrh závazné legislativy vypracovat.
Jan Zahradil
předseda klubu ODS v Evropském parlamentu

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS